/album/fotogalerie146/rozhledna-skuhrov-nad-belou-jpg1/
/album/fotogalerie146/rozhledna-skuhrov-nad-belou-2-jpg/
/album/fotogalerie146/rozhledna-skuhrov-nad-belou-4-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Skuhrov nad Bělou

Rozhledna Skuhrov nad Bělou se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Stojí v místech, kde se ve 13. století tyčíval strážní hrad.

Rozhledna Skuhrov nad Bělou

     

Znovuzrozená rozhledna

Rozhledna Skuhrov nad Bělou (420 m n. m.) se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Stojí v místech, kde se ve 13. století tyčíval strážní hrad. Rozhledna zde vyrostla v roce 2001 po té, kdy se obec rozhodla místo s torzem hradu oživit a odpověď na slovo „jak“  zněla „postavením rozhledny“. Pojetí věže mělo respektovat strážní význam bývalého hradu. Za zmínku jistě stojí to, že nemalou měrou se na jejím vybudování podílela mládež, která při prázdninové brigádě v létě roku 2001 vykopala její základy. Stavbě tak nic už nebránilo a na konci listopadu téhož roku byla rozhledna Skuhrov nad Bělou zpřístupněna veřejnosti. Sloužila až do roku 2011, kdy musela být z důvodu špatného stavu dřevěné konstrukce stržena, avšak její místo záhy zaujala další rozhledna, zvýšená oproti původním dvěma o jedno patro.

 

Romantické místo

K výstupu slouží dřevěná přístupová schodiště. Dřevěná rozhledna se vypíná do výše asi deseti metrů a výhled umožňují tři vyhlídkové plošiny. Je odtud pěkný pohled na Skuhrov a kouzelné údolí řeky Bělé, těšit se můžete také z výhledu na panoramata Orlických hor. Samozřejmě, že výhledový potenciál je vzhledem k místu, kde stojí, poněkud omezený, avšak již samotná návštěva tohoto romantického místa na strmé vyvýšenině nad obcí stojí za to.

 

Kudy k rozhledně?

Autem se k rozhledně dostanete příjemnou a jednoduchou cestou. Po silnici od Rychnova nad Kněžnou zamíříte do Solnice, kde odbočíte vpravo na Skuhrov nad Bělou a odtud se vydáte po silnici směrem na obec Hraštice. Zaparkujte na parkovišti u kostela a dále pokračujte pěšky po mostě přes hradní příkop na nádvoří bývalého hradu. Odtud je to již jen kousek a cesta vede přes další most a po schodech k rozhledně. Rozhledna je volně přístupná.

 

Tip na výlet

V blízkosti rozhledny je krásná příroda, které si můžete dosytnosti užívat. Vydat se můžete třeba za památnou Skuhrovskou lípou, která roste na Hraštickém kopci přibližně 120 metrů severovýchodně od křižovatky, kde se sbíhá cesta od kostela sv. Jakuba Většího ve Skuhrově, ve směru na Svinnou. Lípa je stará přes sto sedmdesát let, vysoká více než 25 metrů a obvod kmene, který je lemován lavičkou, má úctyhodných téměř 300 centimetrů. Tato lípa je opředená řadou pověstí a říká se jí také Robotní lípa, neboť dle jedné z nich má připomínat konec roboty.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.