/album/fotogalerie136/zidovska-synagoga-rychnov-jpg/
/album/fotogalerie136/zidovska-synagoga-rychnov-1-jpg/
/album/fotogalerie136/zidovska-synagoga-rychnov-2-jpg1/
/album/fotogalerie136/zidovska-synagoga-rychnov-3-jpg1/

Poloha na mapě

Židovská synagoga - Rychnov nad Kněžnou

Židovská synagoga v Rychnově nad Kněžnou, pocházející z roku 1782, stojí na místě někdejší staré synagogy ze 17. století, která byla zničena požárem.

Židovská synagoga v Rychnově

     

FOTO: wikipedia.org

Následky války

I tato synagoga byla v roce 1830 zasažena ohnivým živlem, avšak po požáru byla obnovena a získala klasicistní podobu. Je zde i vystaven památník Karla Poláčka. Při opravách v letech 1898 a 1913 byl zmodernizován její interiér, byla rozšířena okna a rovněž přistavěno schodiště na galerii pro ženy. Sloužila do období druhé světové války. Za okupace byla zničena a zpustošena a její zařízení podlehlo zkáze. Po válce pak byly její prostory využívány jako sklad a prodejna. Až v letech 1993 – 1995 byla zrekonstruována do původní podoby a stala se opět důstojným místem. Roku 2002 byl na jejím jižním průčelí odhalen památník obětem holocaustu. Židovské komunity se v Podorlicku nacházely až do 2. světové války a synagoga je důstojným místem, kde je možné si osudy židů připomenout.

 

Bylo nás pět

V Rychnově nad Kněžnou se narodil známý spisovatel, humorista, novinář a filmový scénárista, Karel Poláček, autor oblíbené knihy Bylo nás pět. Karel Poláček byl židovského původu a okupace a rasová perzekuce ho donutily opustit práci v novinách. Přijal pak práci knihovníka v Židovské náboženské obci.

V červenci 1943 byl převezen do terezínského Ghetta a v říjnu následujícího roku poslán do koncentračního tábora v Osvětimi. Původně se předpokládalo, že zde skončil jeho život v plynové komoře, ale v 90. letech účastnice pochodu smrti Klára Baumöhlová potvrdila, že Karel Poláček přežil transport z Osvětimi do tábora Hindenburg a zde ještě napsal krátkou divadelní hru. Z Hindenburgu byl poslán do tábora Gleiwitz, kde byl nacisty popraven. Dříve uváděné datum jeho smrti tak bylo posunuto na 21. leden roku 1945. Židovská synagoga – Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou je expozicí mapující stopy judaismu v Podorlicku a připomínána je tu také právě tato výrazná osobnost české literatury. Židovská synagoga a Památník Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou spadá pod správu Muzea a galerie Orlických hor.

 

FOTO: moh.cz

 

Kudy se k synagoze dostanete?

Synagoga stojí v Rychnově nad Kněžnou na ulici Palackého. Autobusová zastávka je asi 300 m odtud, železniční stanice je vzdálená asi 500 m. Pokud pojedete autem, je blízko objektu možnost placeného parkování.

 

Návštěvní doba

  • květen až září 9 – 12 hod. a 13 – 17 hod. kromě pondělí
  • v říjnu v sobotu a v neděli po předchozí telefonické domluvě

 

Vstupné

  • Dospělí 30 Kč
  • Děti od 6 let, studenti a důchodci 15 Kč

 

Kontakt

Tel.: +420 494 534 450

 

Tip na výlet

Navštívit můžete také židovský hřbitov s kaplí, které najdete na kopci naproti historickému centru města. Kromě stovek náhrobků si můžete prohlédnout uvnitř kaple pamětní desku se jmény obětí nacistické rasové perzekuce.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.