Fotogalerie

/album/fotogalerie132/stronie-slaskie-6-jpg/
/album/fotogalerie132/stronie-slaskie-3-jpg/
/album/fotogalerie132/stronie-slaskie-4-jpg/
/album/fotogalerie132/stronie-slaskie-2-jpg/

Poloha na mapě

Muzeum minerálů - Stronie Slaskie, Polsko

U našich polských sousedů, v městečku Stronie Slaskie navštivte malé, avšak velmi zajímavé soukromé muzeum kamenů a minerálů.

Muzeim minerálů Stronie Slaskie

     

Foto: krodo.pl

Pestrá světová sbírka

V muzeu však můžete spatřit nejen nádherné a jedinečné exempláře, které pochází z této oblasti, ale také celou řadu exponátů z celého světa. Není nic nového, že mnoha kamenům a minerálům jsou přisuzovány různé léčivé schopnosti a pokud by vás některý z vystavených oslovil natolik, že byste si jej přáli pořídit, můžete navštívit místní obchůdek, který nabízí celou řadu nádherných kousků a můžete sáhnout třeba i po kameni vašeho znamení zvěrokruhu. Vedle kamenů jsou tu k mání také různé předměty s nimi spojené, například náhrdelníky, náramky či třeba lampy. Muzeum kamenů a minerálů Stronie Slaskie je přehlídkou krás přírody.

 

Zpět do pravěku

Nedaleké Kletno pak přitahuje pozornost díky Medvědí jeskyni, starému uranovému dolu a ojedinělému Muzeu Země. Také tady jsou prezentovány horniny a minerály jak místní, tak z celého světa, vystaveny tu jsou například přírodní kříže z poloostrova Kola, nádherné acháty s plně krystalizovanými středy, ametysty, spiryty či třeba růžový křemen z Jizerských hor. Zajímavostí jsou fosílie, zkamenělé formy života rostlin a živočichů z doby 250 milionů let nazpět. Muzeum Země má jako jediné v Polsku ve své expozici fosilizované hnízdo s vejci. Pro dětské návštěvníky je zde muzeum „Jurský park“, což je malý dinopark, kde si děti mohou prohlédnout modely dinosaurů a je tu také několik modelů neandertálského člověka.

 

okoli Slaskie

Foto: panoramio.cz

Kudy do Stronie Slaskie?

Do městečka Stronie Slaskie, Staré Morawy a Kletna se z oblasti Orlických hor můžete vydat po silnici vedoucí z Rychnova nad Kněžkou ve směru na Rokytnici v Orlických horách, přes turistický hraniční přechod Bartošovice-Niemojów.

 

Otevírací doba muzea minerálů ve Stronie Slaskie

10:00 - 18:00 hod.

zavřeno v pondělí a ve čtvrtek

o prázninách otevřeno po celý týden

 

Otevírací doba muzea Země v Kletnu

9:00 - 18:00 hod.

zavřeno v pondělí

 

Kontakt

Kosciuszki 40a

57-550 Stronie Slaskie.

Tel.: 48 667 741 755.

 

Tip na výlet

Ve městě Stronie Slaskie je rovněž řada dalších zajímavostí památek, například kostel Panny Marie či Dvorský komplex z 19. století, jenž byl postaven jako letní palác pro královskou rodinu a který je dnes sídlem Městského úřadu. Pěkná je rovněž sklářská huť Violetta, kterou je možné si prohlédnout denně od 9:00 do 17:00 hodin.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.