Fotogalerie

/album/fotogalerie145/stribrna-krasavice-2-jpg/
/album/fotogalerie145/stribrna-krasavice-jpg1/
/album/fotogalerie145/stribrna-krasavice-5-jpg/
/album/fotogalerie145/stribrna-krasavice-7-jpg/
/album/fotogalerie145/stribrna-krasavice-3-jpg/
/album/fotogalerie145/stribrna-krasavice-8-jpg/

Poloha na mapě

Stříbrná krasavice - Andrlův Chlum

Rozhledna Andrlův Chlum stojí na kopci nad městem Ústí nad Orlicí. Díky svému vzezření si tato železná dáma vysloužila výstižnou přezdívku - Stříbrná krasavice.

Výhled Andrlův  Chlum

     

Předchůdkyně rozhledny

Rozhledna Andrlův Chlum – Stříbrná krasavice měla celkem dvě předchůdkyně. Obě byly dřevěné. První rozhledna z roku 1905 podlehla rozsáhlému požáru, který ji pohltil o třináct let později. Druhá byla spíše zeměměřičskou věží a svému účelu dosloužila v 60. letech. V roce 1996 vzniklo spojení Andrlův Chlum – Stříbrná krasavice a od té doby je rozhledna výraznou dominantou města Ústí nad Orlicí a jeho dalekého okolí.

 

Ocelová dáma

Rozhledna vysoká 50 metrů se vypíná na Andrlově Chlumu (559 m n. m.) a kromě toho, že ze své plošiny poskytuje úchvatné pohledy na Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Železné hory, slouží také jako telekomunikační vysílač. Současná věž má ocelovou konstrukci a na vyhlídkovou kruhovou plošinu umístěnou ve výšce 35 metrů vede celkem 183 schodů. V jejím těsném sousedství stojí turistická chata Hvězda. Pokud podlehnete kouzlu těchto míst, můžete se ubytovat v příjemném prostředí některého ze čtyř zdejších pokojů. Občerstvení zajišťuje pěkná restaurace s dřevěným interiérem, rychlé občerstvení „Okénko“, terasa vyhlídkou a při pěkném počasí zde funguje letní gril bar. Rozhledna Andrlův Chlum – Stříbrná krasavice je přístupná celoročně. Výstup na rozhlednu je bez průvodce.

 

Kudy na rozhlednu?

Přímo k rozhledně je možné vyjet autem, po silnici č. 360 Ústí nad Orlicí – Řetůvka, po 1,5 km odbočit vlevo po asfaltové cestě a po dalším asi 1,5 km dojedete k cíli. Při cestě vlakem vystoupíte v zastávce Ústí nad orlicí a vydáte se pěšky po červené turistické značce z náměstí v Ústí nad Orlicí kolem kapliček křížové cesty.

 

Otevírací doba

pondělí - čtvrtek 10:00 - 22:00

pátek - sobota 10:00 - 23:00

neděle 10:00 - 22:00

 

V případě uzavření rozhledny lze půjčit klíč v restauraci Hvězda.

 

Vstupné

Základní 15 Kč
Snížené 10 Kč

 

Tip na výlet

Pokud jste dostatečně nenasytili výhledů, můžete podniknout menší túru do kraje Maxe Švabinského k další rozhledně na Kozlovském kopci, která je vzdálená přibližně 11km.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.