Fotogalerie

/album/fotogalerie176/rozhledna-vrbice-1-jpg/
/album/fotogalerie176/rozhledna-vrbice-2-jpg/
/album/fotogalerie176/rozhledna-vrbice-3-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Vrbice

V okrese Rychnov nad Kněžnou nedaleko města Kostelec nad Orlicí stojí na kopci Kastel od roku 2006 turisty často vyhledávaná dřevěná rozhledna Vrbice.

Rozhledna Vrbice

     

Za báječnými výhledy

Výhled do všech světových stran umožňuje vyhlídková plošina, která je na rozhledně vysoké 30 metrů umístěna ve výšce 25,5 metrů. Nad ní je už jen praktické zastřešení, díky němuž návštěvníky z vrcholu předčasně nevyžene parné slunce ani drobné mrholení. Z plošiny budete mít hezký výhled na Kunětickou horu, Pardubicko, Hradecko, hory Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník, Kozákov, Vamberk, Rychnov nad Kněžnou a Andrlův chlum.

 

Dříve tu stával triangulační bod

Na kopci Kastel stával v období 2. světové války triangulační bod a nebyl v kraji zdaleka jediným. Byl však tím, který všechny ostatní převyšoval a už tehdy se o něm hovořívalo jako o rozhledně Ačkoliv se nejednalo o volně přístupný objekt, v celém širém okolí nebyl téměř nikdo, kdo by si odtud alespoň jednou pohledu do kraje neužil. Po roce 1945 se začaly na konstrukci projevovat nelítostné stopy času a v roce 1946 bylo rozhodnuto o její likvidaci. A tak pověstná rozhledna skončila zcela nedůstojně v kamnech místních občanů. 

 

Nová rozhledna

Rozhledna však na kopci lidem natolik scházela, že bylo časem rozhodnuto o vybudování nové. Takové, na kterou se nebudou lidé chodit dívat na zapřenou a která nabídne pohledy do kraje všem, kteří o to budou mít zájem. Nová dřevěná rozhledna Vrbice je dnes přitažlivým turistickým cílem návštěvníků zdejšího regionu. Než vystoupáte po kovových schodech na horní plošinu, můžete si udělat v pohledech do kraje malou předpremiéru na plošině první, která je vybudovaná ve výšce „pouhých“ 11 metrů.

 

Kudy k rozhledně?

Autem se sem dostanete po silnice od Kostelce nad Orlicí ve směru na Doudleby nad Orlicí, kde odbočíte na obec Vrbice. Díky výšce rozhledny ji nemůžete přehlédnout.

 

Otevírací doba

Leden, únor, březen, listopad, prosinec - po předchozí domluvě na telefonu.

Duben - víkendy - 10:00 - 17:00

Květen - pátek - 15:00 - 17:00, víkendy - 10:00 - 17:00

Červen - úterý až pátek 14 - 18 hod., sobota 10 - 22 hod., neděle 10 - 18 hod.

Červenec, srpen - pondělí 13 - 18 hod., úterý až pátek 10 - 18 hod., sobota 10 - 22 hod., neděle 10 - 18 hod.

Září - úterý až pátek 14 - 18 hod., víkendy 10 - 18 hod.

Říjen- víkendy 13 - 17 hod.

 

Další informace

U rozhledny je možnost zakoupení upomínkových předmětů, občerstvení a nápojů.

 

Tip na výlet

Okolím vede cyklistický okruh Brodec o celkové délce 26,5 km, umožňující odbočky jak k dřevěné rozhledně Vrbice, tak k poutnímu místu Homol, k Vrbické či Brumbárovské studánce a řadě dalších zajímavostí. Nebo například ve vzdálenosti do pouhých deseti kilometrů leží hrad Potštejn (6 km), zámek Častolovice (7 km), Vamberecké muzeum krajek (6 km), stylový westernový kemp Vochtánka (10 km) a mnohé další.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.