/album/fotogalerie122/rozhledna-lazek-1-jpg/
/album/fotogalerie122/rozhledna-lazek-3-jpg/
/album/fotogalerie122/rozhledna-lazek-4-jpg/
/album/fotogalerie122/rozhledna-lazek-5-jpg/
/album/fotogalerie122/rozhledna-lazek-2-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Lázek - Lanškroun

Vrch Lázek, ležící  asi 8 kilometrů východně od Lanškrouna, je se svými 714 metry nejvyšším vrchem Zábřežské vrchoviny. Zde stojí stejnojmenná rozhledna.

Rozhledna Lázek

     

Zdroj: panoramio.com

Minulost rozhledny

Rozhledna  má zajímavou historii. První byla postavena roku 1912 metrů, její dřevěná věž byla vysoká 15 metrů a součástí byla též zastřešená vyhlídka a malá veranda v přízemí. Bohužel musela být po úmyslném poškození již po pouhých šesti letech provozu stržena. Roky byl Lázek bez rozhledny, avšak Klub českých turistů inicioval zrod nové. Na její vybudování byla uspořádána veřejná sbírka a veškeré snažení bylo korunováno úspěchem v podobě pětipatrové a dvacet metrů vysoké dřevěné rozhledny se střechou krytou šindelem a s 87 schody vedoucími k vyhlídkové plošině ležící ve výšce 17 metry. Slavnostně byla otevřena v srpnu roku 1933. S rozhlednou byla postavena také chata, která byla pojmenována po iniciátorovi stavby, Františku Reichlovi. Během 2. sv. války Lázek obsadila německá armáda a odstartovala tak éra, kdy dlouho nebyl běžně přístupný. Po válce totiž chata sloužila pro rekreační účely a zastávala roli školského zařízení. Od roku 1995 je v soukromém držení a ačkoliv je uvedena v informačních zdrojích pevná otevírací doba, je třeba počítat s tím, že vzhledem k faktu soukromého vlastnictví toto nemusí vždy striktně platit.

 

Výhledy do okolí

Vyhlídková plošina nabízí výhled na Orlické hory, Jeseníky, Lanškrounsko, Železné hory a Českomoravskou vrchovinu a při dobré viditelnosti je možné zahlédnout také třeba Krkonoše a horu Sněžku či Svatý Kopeček u Olomouce. Nedaleko rozhledny Lázek a Reichlovy chaty je umístěn památník padlých, kteří položili život v boji proti okupantům. Vrch Lázek, chata a rozhledna patří neodmyslitelně k tomuto místu, jehož malebnost jen poněkud kazí nedaleký moderní ocelový stožár mobilního operátora.

 

Cesta na Lázek

K rozhledně Lázek se dostanete autem po asfaltové cestě odbočkou ze silnice Tatenice – Cotkytle, asi 1 km za obcí Cotkytle se dáte doprava. Pokud půjdete po svých, pak můžete vyrazit po zelené turistické značce z Lanškrouna (asi 8 kilometrů), nebo vyjít z obce Cotkytle po červené, případně po žluté, která vede přes Lázek a spojuje Herbortice s Drozdovem.

 

Otevírací doba

Rozhledna je otevřena o víkendech v měsících červenec - srpen od 11 do 18 hod.

Tip na výlet

Nedaleko obce Lanškroun v katastru obce Horní Čermná najdete poutní místo Mariánská hora. Součástí poutních míst jsou křížové cesty. Ta, která vede na Mariánskou horu je obklopena krásnou přírodou. V půlkruhu před kostelem bylo postaveno 14 kapliček a v areálu byla vysazena dvojitá lipová alej. Více informací najdete o poutním místu Mariánská hora.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.