Fotogalerie

/album/fotogalerie147/rozhledna-kozlovsky-kopec-2-jpg/
/album/fotogalerie147/rozhledna-kozlovsky-kopec-3-jpg/
/album/fotogalerie147/rozhledna-kozlovsky-kopec-1-jpg1/
/album/fotogalerie147/rozhledna-kozlovsky-kopec-4-jpg/
/album/fotogalerie147/rozhledna-kozlovsky-kopec-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Kozlovský kopec - u České Třebové

Železná rozhledna Kozlovský kopec leží na stejnojmenném vrchu, ve výšce 601 metrů, jihozápadním směrem od města Česká Třebová, v okrese Ústí nad Orlicí.

     

Čisté výhledy

Kovová věž přibyla na kopec v roce 2001 a záhy se stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Je čtvercové konstrukce, vysoká 55 metrů, vyhlídková plošina, ke které se stoupá po 133 schodech je ve výšce 33 metrů a umožňuje za dobrého počasí výhledy na Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky a také na Žďárské vrchyŽelezná rozhledna Kozlovský kopec je součástí telekomunikačního vysílače mobilního operátora. Vyrostla v místech, kde stávala již od roku 1929 dřevěná rozhledna, vysoká 29 metrů, k jejíž vyhlídkové plošině se stoupalo po pěti dřevěných žebřících. Ta byla postavena za přispění města pracovníky vojenského zeměpisného ústavu. Po zásahu bleskem v roce 1939 musela být stržena. O místu se pro jeho odlehlost po několik generací tradovalo vyprávění s nádechem tajemna, že pod kopcem leží rozsáhlé jezero, které napájí pramen Vrbovky. 

 

Líbilo se tady i Maxi Švabinskému

Již od roku 1933 stojí na vrcholu Kozlovského kopce Chata Maxe Švabinského. Svůj název nezískala náhodou, neboť nedaleká vesnička Kozlov, která je součástí České Třebové, je spojována s pobytem a tvorbou tohoto velikána. Jezdíval sem na chalupu rodičů své manželky a toto kouzelné roubené stavení, jehož štít dodnes zdobí malba Švabinského, je možné dnes navštívit. Turistická chata na Kozlovském kopci nabízí hladovým a žíznivým turistům občerstvení a dětem za hezkého počasí možnost pohrát si na zdejším dětském hřišti s pískovištěm, kolotočem a skluzavkou. Na rozcestí pod Kozlovským kopcem stojí památný buk, který je poslední připomínkou památné aleje.

Kudy na Kozlovský kopec?

Autem se na místo dostanete po silnici směr Česká Třebová – Litomyšl, před výjezdem z České Třebové si hlídejte odbočku k rozhledně.

 

Otevírací doba

  • květen - říjen o sobotách, nedělích a o svátcích 10:00 - 18:00 hod.  
  • červenec - srpen každý den

 

Vstupné

  • prohlídka je bez průvodce
  • plné vstupné činí 20 Kč
  • snížené 10 Kč.

 

Tip na výlet

Místo s chatou a rozhlednou a jeho okolí je v zimě ideální na lyžování, v létě nabízí celou řadu tras cykloturistům a turistům. Nedaleká Česká Třebová vám může nabídnout celou řadu zajímavých míst, včetně poznání vyhlášeného romantického městského parku Javorka.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.