Fotogalerie

/album/fotogalerie144/rozhledna-anna-2-jpg/
/album/fotogalerie144/rozhledna-anna-4-jpg/
/album/fotogalerie144/rozhledna-anna-3-jpg/
/album/fotogalerie144/img-1130-jpg/
/album/fotogalerie144/rozhledna-anna-5-jpg/

Poloha na mapě

Rozhledna Anna - Orlické hory

Nová rozhledna, která vyrostla na Anenském vrchu v roce 2010, dostala jméno Anna po vrchu na kterém stojí a také po sv. Anně, patronce Orlických hor.

rozhledna Anna

     

Minulost Anenského vrchu

V roce 1856 byla na Anenském vrchu vystavěna kamenná kaple, ke které později přibyl kamenný kříž a socha sv. Marie. Tato kaple byla dvakrát přestavěna. Poprvé to bylo v roce 1820, podruhé v roce 1856 a později k ní ještě přibyly litinové pláty, chránící kapli před nepřízní počasí. V roce 1910 stanula na vrcholu také osm metrů vysoká dřevěná věž s malou vyhlídkovou plošinou. Tato vyhlídka zanikla koncem první světové války. Z vrchu zmizela i kaple, která byla z důvodu výstavby československého opevnění rozebrána a následně postavena v části Bartošovic v Orlických horách v osadě Hadinec. Původní objekty nahradily v blízkosti vrcholu dva bunkry těžkého opevnění, Arnošt a Anna, které jsou zde dosud.

 

Rozhledna z mnoha dřevin

Rozhledna Anna stojící v nadmořské výšce 991 metrů je dřevěná a při její výstavbě bylo použito dřevo z modřínů, dubů a borovic. Točité schodiště je kvalitně zpracované a je vyrobené z ocele. Celková výška rozhledny je 17 metrů, vyhlídková plošina leží o pět metrů níž a vede k ní celkem 65 schodů. Jedná se o pěknou rozhlednu, vhodně zapadající do rázu zdejší krajiny. Vyhlídkou z Anny se můžete těšit pohledem na Orlické hory, Kralický Sněžník, Rychnovsko, okolí města Žamberka a také na Suchý vrch.

 

Kudy k Anně?

Rozhledna Anna se nachází přibližně 7 kilometrů severovýchodním směrem od města Rokytnice v Orlických horách, v okrese Rychnov nad Kněžnou. K rozhledně vede několik pěkných trasa. Po modré turistické značce se sem dostanete z Říček v Orlických horách, po zelené z Horní Rokytnice, velmi oblíbená je červená, vedoucí z parkoviště na Panském poli od zmiňované tvrze Hanička. Rozhledna Anna je volně přístupná.

 

Tip na výlet

Vedle krásných výhledů sem návštěvníky lákají oba bunkry, Arnošt a Anna, a další připomínky systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech minulého století. Hlavním magnetem je pevnost s dívčím jménem – Hanička, kde každoročně sezóna začínám dne prvního května a otevřená je pro návštěvníky až do konce října. Okolím Anenského vrchu vede hlavní hřebenová cesta Orlických hor, tak zvaná Jiráskova cesta, která zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben a provází nejkrásnějšími partiemi hor. Nelze ani opomenout populární lyžarský areál Říčky.


 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.