/album/fotogalerie174/tvrz-orlice-1-jpg/
/album/fotogalerie174/tvrz-orlice-3-jpg/
/album/fotogalerie174/tvrz-orlice-13-jpg/
/album/fotogalerie174/tvrz-orlice-14-jpg/
/album/fotogalerie174/tvrz-orlice-15-jpg/
/album/fotogalerie174/tvrz-orlice-16-jpg/

Poloha na mapě

Tvrz Orlice - Letohrad

V objetí zdejší krásné přírody na okraji města Letohrad stojí Tvrz Orlice, jejíž vznik se s největší pravděpodobností datuje na konec 13. století.

Tvrz Orlice

FOTO: Tvrz Orlice

Minulost tvrze Orlice

V 16. století nabyla podoby renesančního zámku, avšak výsadě zámeckého obydlí se neměla těšit napořád. Když se šlechta v roce 1650 odstěhovala, byla Orlice upravena na objekt sloužící hospodářským účelům. Ke konci 20. století byly do areálu objektu vestavěny autodílny a Tvrz Orlice bez odpovídající péče nadále chátrala. Nikdo netušil, jaké poklady se zde ukrývají.

 

Nová éra

V roce 2008 areál zakoupila společnost EYWAN s.r.o. a pustila se do rozsáhlých prací, jejichž výsledkem je opravený historický objekt s řadu opravdových unikátů, kam míří turisté za poznáním i zábavou.

 

Zajímavé exponáty

Tvrz Orlice nabízí tři prohlídkové okruhy, z nichž jsou v současné době přístupné dva. Okruh „A“ návštěvníky provádí historickými místnostmi renesančního zámku a zavádí je také do podzemí původní gotické tvrze. Díky prosklené podlaze je možné spatřit v hloubce až čtyř metrů zbytky původní gotické stavby, prohlédnout si sklípek ze 14. století, který byl 400 let zazděný, obdivovat nádherná kachlová kamna zvláštní tím, že byla postavena z rekonstruovaných původních kachlů, mezi dalšími exponáty je např. funkční historická knihtiskařská dílna, jeden z nejdelších gotických mečů v Čechách, hradební tří a půl metrová puška, dochovaná historická toaleta a mnohé další. V letní sezóně navíc o některých víkendech probíhají na této trase ještě prohlídky „Komfort“, jejichž součástí je vystoupení šermířské skupiny Balestra.

 

Prohlídky s pestrým programem

Okruh „A“ je možné rovnou spojit s druhou trasou, okruhem „C“, který je určený zvláště všem milovníkům přírody a je oblíbený především u dětí. Má výstižný název „Kouzelný les – fauna České republiky“. Čítá nejen množství vycpaných zvířat, ale jeho patří k němu také přírodní část, kde si mohou děti prohlédnout některá zvířata z posedu, jiná, která žijí v norách, zase z tunelu. Na vlastní oči se mohou seznámit s dravci i rybami a z odborného, avšak poutavého výkladu se o zvířátkách dozvědět mnoho zajímavého. Bonbónkem je možnost prostřednictvím videotechniky nahlédnout archeologickou sondou pod zem.

 

Když vás zastihne hlad

Toto svěží místo v Orlických horách dokáže beze zbytku vyplnit váš volný čas a hlady ani žízní zde strádat rozhodně nebudete. Tvrz Orlice má ve svém areálu pěknou restauraci, středověkou krčmu.

 

Otevírací doba

Duben - říjen: denně 9:00 – 17:00 hod.

Listopad a březen: sobota - neděle 9:00 - 16:00 hod.

V termínu 17. - 20. listopadu 2016 otevřeno každý den od 9:00 - 16:00 hodin.

 

Vstupné

Na ceny vstupného se můžete podívat zde.

 

Kontakt

Tel.: +420 465 677 731

 

Tip na výlet

Okolí skýtá řadu turistických i sportovní aktivit a kulturního vyžití a určitě stojí za prohlídku náměstí v Letohradě, které lemují krásné starobylé domy s podlubím. Letohrad najdete uprostřed trojúhelníku měst Ústí nad Orlicí – Jablonné nad Orlicí – Žamberk.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.