/album/fotogalerie175/tvrz-bouda-2-jpg/
/album/fotogalerie175/tvrz-bouda-3-jpg/
/album/fotogalerie175/tvrz-bouda-4-jpg/
/album/fotogalerie175/tvrz-bouda-5-jpg/
/album/fotogalerie175/tvrz-bouda-7-jpg/
/album/fotogalerie175/tvrz-bouda-8-jpg/

Poloha na mapě

Dělostřelecká tvrz Bouda - Těchonín, Orlické hory

Dělostřelecká tvrz Bouda je součástí Králické pevnostní oblasti v Orlických horách. Objekt Bouda se řadí mezi největší pevnosti ze 30. let 20. století na našem území.

Tvrz Bouda

     

FOTO: Alexander Naumov

Jedinečnosti tvrze

Od roku 1995 je tvrz Bouda na seznamu kulturních památek. Tvrz Bouda tvoří pět mohutných železobetonových objektů, propojených systémem podzemních spojovacích chodeb. Podzemím až 57 metrů pod povrchem země je vedena úzkorozchodná železniční trať. K zajímavým exponátům patří unikátní pětistřílnový pancéřový zvon – jediný dochovaný a volně stojící pancéřový prvek tohoto typu z čs. opevnění. Na prohlídkové trase shlédnete také největší sbírku střílen, jejich torz a střepin pancéřových prvků. Mezi další zajímavé exponáty patří ku příkladu pevnostní kanón.

 

Šest typů prohlídek

Miniprohlídka trvá 40 minut. Je určena těm, kteří trpí různými fobiemi z podzemních prostorů, rodinám s malými dětmi a málo ustrojeným návštěvníkům, popřípadě návštěvníkům spěchajícím. Uvidíte odvodňovací štoly, minové kobky, posuvné uzávěry, filtrovny, strojovny/elektrárny a hlavní muniční sklad M1. Zde je umístěna expozice zbraní, munice atd. Po prohlídce exponátů výprava pokračuje hlavní galerií ke štolám.

 

Klasická prohlídka je vhodná pro běžné návštěvníky. Seznámíte se s základní historií tvrze Bouda. Délka prohlídky trvá 65 minut. Uvidíte odvodňovací štoly, minové kobky, expozici zbraní, válečné kasárenské sály.

 

Kompletní prohlídka je možná od dubna do října a trvá 85 minut. Je ideálním typem prohlídky, protože návštěvník uvidí vše podstatné. Prohlídnete si vše důležité z tvrze Bouda včetně expozice zbraní, minučního skladu, kasárenských sálů, expozici pancéřových prvků, vzduchotechniky, překážkového materiálu, shlédnete otočnou a výsuvnou dělovou věž a vyrovnávací šachtu.

 

Velký okruh trvá 150 minut. Tento okruh určen pro všechny návštěvníky se zájmem o československé opevnění nebo vojenskou historii. Jedná se o odborný okruh při kterém uvidíte maximum z tvrze Bouda. Je to prohlídka pro opravdové milovníky vojenství.

 

Nadstandardní prohlídka trvá až 300 minut. Je mimořádnou příležitostí - vidět téměř vše a dozvědět se maximum informací. Časová náročnost je velká a výprava se většinou nestihne vrátit dříve jak za 5 hodin. Trasa totožná s Velkým okruhem a informacemi o historii vojenství, ale navíc vstupuje i tam, kam se běžně nesmí – filtrovna, strojovna – elektrárna, sklad PHM, sklad ručních granátů atd. Prohlíží se také povrch tvrze Bouda.

 

Železniční prohlídka trvá 80 minut. Je zajišťována po dohodě a na objednávku. Probíhá po trase Kompletní prohlídky. Důraz je však kladen na pozůstatky úzkorozchodné železnice podzemní tvrze.

 

Tvrz Bouda

 

Kudy k tvrzi Bouda?

Všechny typy prohlídek začínají u vchodového srubu K – S 22a „Krok“. Až ke srubu se dostanete po zeleně značené turistické trase. Trasa vede z nádraží ČD Těchonín na nádraží ČD v Lichkově a kříží se s červenou turistickou značkou Suchý vrch – Mladkov. Po dalších značkách se k tvrzi dostanete z Dolních Boříkovic, Králík, Červené Vody a Jablonného nad Orlicí. Pro všechny typy prohlídek je nutné mít teplé oblečení a turistickou obuv. Na nadstandardní prohlídku si vezměte vlastní svítilnu a malou svačinu (možno zakoupit také na místě).

 

 

Otevírací doba

květen - říjen: denně, říjen o víkendech, prohlídky tvrze Bouda začínají vždy v 11:00, 13:00 a 15:00.

červenec - srpen jsou vstupy do podzemí častější. Pro vstup mimo stanovenou dobu je možné se dohodnout s provozovatelem na telefonu či emailu.

Návštěva mimo turistickou sezónu od 1. listopadu do 30. dubna (otevřeno je pouze v době akcí klubu Bouda – viz webové stránky, většinou každý víkend v měsíci).

 

Vstupné

Klasická prohlídka: Dospělí 70 Kč, důchodci, studenti 60 Kč, děti 6 – 15 let 50 Kč, rodinné vstupné 200 Kč (2 dospělí a max. 3 děti). Zdarma děti do 6 let a ZTP. 

Mini prohlídka: Dospělý 50 Kč, důchodci, studenti 35 Kč, zdarma děti do 6 let a ZTP.

Kompletní prohlídka: Dospělý 90 Kč, důchodci, studenti 80 Kč, děti 6 – 15 let 70 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a max. 3 děti) 270 Kč. Zdarma děti do 6 let a ZTP.

Velký okruh: Dospělý 150 Kč, důchodci, studenti 120 Kč, děti 6 – 15 let 100 Kč. Zdarma děti do 6 let a ZTP.

Nadstandardní prohlídka: Jednotné vstupné 350 Kč. Dětem a ZTP se tato prohlídka nedoporučuje.

Železniční prohlídka: Dospělý 90 Kč, důchodci, studenti 80 Kč, děti 6 – 15 let 70 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a max. 3 děti) 270 Kč. Děti a ZTP zdarma.

 

Kontakt

Dělostřelecká tvrz Bouda

Těchonín

Tel. 777 647 114

 

Tip na výlet

Tvrz bouda není samozřejmě jediným opevněným objektem v okolí. Ale jako jedna z posledních tvrzí je ideálním startovním bodem túry po československém pevnostním pásmu. Na trase směrem na sever Orlických hor můžete tak potkat betonový srub "Na sedle" a převrácený bunkr. Pomocí rozcestníku navážete na okruh naučné stezky "Betonová hranice" s více než desítkou naučných tabulí a řadou menších bunkrů. 

 

Mapa trasy Betonová hranice

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.