/album/fotogalerie177/rotunda-sv-kateriny-1-jpg/
/album/fotogalerie177/rotunda-sv-kateriny-3-jpg/
/album/fotogalerie177/rotunda-sv-kateriny-2-jpg/
/album/fotogalerie177/rotunda-sv-kateriny-jpg/

Poloha na mapě

Rotunda sv. Kateřiny - Česká Třebová

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové je zdejší nejvýznamnější architektonickou památkou. Její původ sahá do první poloviny 13. století.

Rotunda sv. Kateřiny

     

FOTO: panoramio.com

Bývalá kostnice

Rotunda byla vystavěna v centru tehdejší osady nad pravým břehem řeky Třebovky. Podrobnosti jejího vzniku nejsou zcela jasné a původ rotundy je proto opředen řadou pověstí. Místní nazývají rotundu familiárně „Kostelíček“. Faktem zůstává, že rotunda sv. Kateřiny je nejstarší stavbou ve městě a navíc také jedinou dochovanou románskou rotundou v oblasti východních  Čech. Během své dlouhé existence byla mnohokrát opravována a přestavována a například v 16. století byla doplněna zvonicí, jež slouží jako brána do prostoru kolem rotundy. V roce 1746 byly před západní i jižní vstup přistavěny dřevěné předsíně, které sloužily k úschově pohřebních potřeb a náčiní a přistavěna byla rovněž kostnice k ukládání kostí ze starých a rušených hrobů. Přístup umožňovala nově vybudovaná sakristie nad kostnicí.

 

Ornamentální sgrafita

Roku 1840 byly předsíně pro zchátralost strženy a tu, která byla před hlavním vchodem, nahradila nová zděná. Dalším zásadním krokem bylo zrušení kostnice. Prostor kolem rotundy, obehnaný zdí, býval až do roku 1905 hřbitovem. Po vybudování nového hřbitova rotunda ztratila svou letitou funkci hřbitovní kaple. Objekt zůstal nevyužitý, postupně chátral a v roce 1916 musel být kvůli špatnému stavu zcela uzavřen. Ačkoliv klíčila snaha o záchranu rotundy, vypuknutím první světové války uhasla. Prvních záchranných prací se stavba dočkala v roce 1920. Při nich byla po stržení sakristie objevena kostnice, při otloukání omítek se objevila ornamentální sgrafita a celkové uspořádání stavby postupně prozrazovalo historické etapy stavebních úprav rotundy.

 

Uvnitř "Kostelíčku"

Při prohlídce tohoto ojedinělého místa můžete na konzolách dvou žeber spatřit lidské tváře. Údajně jedna z nich patří donátorovi kaple, tedy tomu, kdo ji vlastním nákladem nechal vybudovat, druhá pak jejímu staviteli. Jedná se o pověst, ale proč jí nevěřit? Celému interiéru dominuje oltář, v jehož centru je umístěna pozdně gotická plastika patronky kaple sv. Kateřiny od neznámého autora. Ačkoliv není dílem jediného autora a vznikal v několika časových rovinách, jako celek je kompaktní a velmi pěkný. Rotunda slouží sakrálním účelům a konají se zde bohoslužby, církevních obřady, svatby a křtiny, které jsou doprovázeny krásným zvukem zdejších varhan.

 

Jabkancová pouť

Pokud sem zavítáte v listopadu na svátek sv. Kateřiny, můžete v ulici vinoucí se mezi domy pod rotundou navštívit zdejší vyhlášenou Jabkancovou pouť a ochutnat místní specialitu – Jabkance, sladké bramborové placky, plněné tvarohem.

 

Otevřeno

Červenec a srpen denně kromě pondělí: 9:00. – 12:00 hod. a 13:00 – 17:00 hod.

V jiné dny po telefonickém objednání.

 

Vstupné

Dospělí 30,- Kč

Snížené 20,- Kč

 

Kontakt

Správce Římskokatolická farnost-děkanství, Klácelova 1, Česká Třebová 560 02

Tel.: +420 731 626 171+420 731 626 171

 

Tip na výlet

Pokud chcete zístkat nadhled nad krajinou České Třebové, vydejte se po červené stezce od rotundy směrem na Kozlovský kopec. Po  necelých 4 kilometrech na Vás tu čekají výhledy z 33 metrů ze zdejší rozhledny.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.