Fotogalerie

/album/fotogalerie130/klodzko-4-jpg/
/album/fotogalerie130/klodzko-5-jpg/
/album/fotogalerie130/klodzko-6-jpg/
/album/fotogalerie130/klodzko-7-jpg/

Poloha na mapě

Pevnost Kladsko - Kladské pomezí, Polsko

Město Kladsko leží v Polsku, asi 45 km od města Náchoda. Jeho dominantou je zdejší pevnost, jenž se rozprostírá na kopci na okraji historického centra města.

Pevnost Kladsko

     

Foto: Panoramio.com

Komplex podzemních prostor

Historie pevnosti sahá až do 10. století, kdy na tomto místě stávalo hradiště. Po dobytí a vypálení zde byla vybudována obytná tvrz, později přestavěná, a v letech 1557 – 1560 sjednocená v pevnostní celek. V průběhu let byl až do 17. století bylo opevnění opakovaně zpěvňováno. Později na rozkaz Bedřicha Velikého byla pevnost rozšířena a zbytky původních objektů, včetně zámku, kaple a kostela, byly zbourány, takže na počáteční etapu areálu se dochovaly jen výraznější památky v podobě podzemních chodeb, sklepení a třeba zbytků klášterních sklepů renesančního hradu. Během této přestavby byla v reálu vybudována kasárna, provozní zázemí a také pekárna a pivovar. Vznikl rovněž velice rozsáhlý komplex podzemních prostor, jejichž délka činí více než 40 kilometrů.

 

Válečná historie

V 19. století zastávala pevnost roli kasáren a vězení, za 2. světové války byla využita navíc i jako vězení a mučírna. Za jejími zdmi byli uvězněni první povstalci z lednového povstání z přelomu let 1863 – 1864, v roce 1870 to byli francouzští zajatci z francouzsko-pruské války a během 2. světové války tu byli uvězněni váleční zajatci, dezertéři německé armády a lidé podezřelí z rozvracení říše. V roce 1944 se pevnost stala místem, kde se vyráběly součástky ponorek a raket a řadu dalších let sloužila polské armádě. V roce 1960 byla pevnost prohlášena památkou a zpřístupněna veřejnosti. Pevnost využili také filmaři, když zde v 70. letech 20 století natáčeli jeden z dílů seriálu Čtyři z tanku a pes.


Pevnostní vyhlídka a zajímavosti

V pevnosti lze nahlédnout do podzemního labyrintu, minérských chodeb či lapidária. Z vyhlídky na jejích valech je krásný výhled na město a jeho okolí a za dobré viditelnosti je možné vidět pohoří, která obklopují kladskou kotlinu, či třeba nejvyšší bod Stolových hor, pískovcový vrchol Velkou Hejšovinu, vypínající se do výšky 919 m n. m. V areálu pevnosti je galerie, prodejna suvenýrů i možnost občerstvení. Placené parkoviště se nachází přímo pod pevností. Za prohlídku stojí také celé město, které jeho kulturní bohatství řadí mezi nejkrásnější města Dolního Slezska.

 

Pevnost Kladsko

Zdroj: Klodzko.pl

Kudy do Kladska?

Přes  hraniční přechod Náchod ve směru Kudowa Zdroj - Duszniki Zdroj - Polanica Zdroj – Klodzko.

 

Otevírací doba:

  • listopad - březen: od 9 hod. do 15 hod.
  • duben – říjen: od 9 hod. do 18 hod.

 

Tip na výlet

Nedaleko Kladska se nachází rozhledna. Cihlovou rozhlednu na Hoře všech svatých najdete ve Vladzické vrchovině, odkud je pěkný výhled do blízkého i vzdáleného okolí, na Javoří, Soví a Bardské hory. Více informací se dočtete na cihlová rozhledna na Hoře všech svatých.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.