/album/fotogalerie131/hrad-lansperk-1-jpg1/
/album/fotogalerie131/hrad-lansperk-2-jpg/
/album/fotogalerie131/hrad-lansperk-3-jpg/

Poloha na mapě

Lanšperk - zřícenina hradu a rozhledna

Ve východních Čechách, nedaleko Žamberka a asi pět kilometrů od Ústí nad Orlicí se  vypíná Lanšperk - zřícenina hradu a rozhledna.

Zřícenina hradu Lanšperk

     

Plášťový hrad

Objekt vystavěný v druhé polovině 13. století stojí na vysokém ostrohu nad levým břehem řeky Divoká Orlice. Tento hrad je už na první pohled jiný, než ostatní. Postrádá totiž hlavní věž a řadí se tak do kategorie tzv. plášťových hradů. U nás je takovýto typ historické stavby ojedinělý.

 

Mnoho majitelů

Hrad byl založen za vlády posledních Přemyslovců a záhy přešel do královského majetku. První písemná zmínka o Lanšperku pochází z roku 1285, kdy hrad král Václav II. daroval Závišovi z Falkenštejna.  Ten se z něho netěšil dlouho, neboť v roce 1290 byl popraven. Hrad vystřídal celou řadu majitelů. Jedním z nich byl Zdeněk Kostka z Postupic, který ho získal v roce 1451 a nechal jej opravit a zpevnit. Bohužel od šestnáctého století hrad chátral, byl opuštěn a jeho zkáza vyvrcholila po roce 1790, kdy posloužil lanšperským poddaným jako levný zdroj stavebního materiálu.

 

Obnova jedinečného hradu

Dnes se nachází ve stadiu pokročilé zříceniny, přesto je však vyhledávaným cílem výletů. Samotná poloha hradu jako by ho předurčovala ke krásným rozhledům do kraje a tak se naskytla otázka, proč nevyužít něčeho, co se samo nabízí. Členové občanského sdružení Sbor pro záchranu hradu Lanšperka vybudovali již zmíněnou vyhlídkovou plošinu, umožňující krásný výhled do všech světových stran. Vyhlídka je umístěná podél obvodového zdiva a bylo-li by ji z jakéhokoliv důvodu potřeba odstranit, nebyl by to žádný problém, neboť je plně rozebíratelná. Vedle pohledů do kraje z tohoto místa stojí za to také neopakovatelné výhledy skrze otvory ve zdivu, které dotváří krásnou kulisu zvláště pro záběry hledáčku fotoaparátů.

 

Jedeme do Lanšperka!

Autem se ke hradu dostanete ze silnice č. 360 spojující Ústí nad Orlicí a Letohrad, odbočka Lanšperk.

Autobus z Ústí nad Orlicí či Žamberka staví v zastávce u nádraží a dále pokračujete po zelené značce, stejně jako když přijede do stejného místa vlakem.

 

Komtakt
Lanšperk 55, pošta Ústí nad Orlicí, PSČ 562 01 
E-mail: sbor.lansperk@seznam.cz

 

Tip na výlet

Sbor pro záchranu hradu Lanšperka pořádá řadu zajímavých pořadů a pokud si návštěvu Lanšperka dobře naplánujete, můžete se zúčastnit  některé z cyklistických akcí, turistického pochodu Lanšperským panstvím, nebo se projet po trase na in line bruslích. Je třeba se jen předem informovat na stránkách sdružení, kdy a která akce je naplánovaná.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.