Fotogalerie

/album/fotogalerie137/zidovsky-hrbitov-4-jpg/
/album/fotogalerie137/zidovsky-hrbitov-2-jpg/
/album/fotogalerie137/zidovsky-hrbitov-3-jpg/
/album/fotogalerie137/zidovsky-hrbitov-1-jpg/

Poloha na mapě

Židovský hřbitov Žamberk

Starý židovský hřbitov Žamberk, pocházející asi z poloviny 17. Průběžným rozšiřováním hřbitova jeho plocha dnes činí 2176 m2.

Židovský hřbitov Žamberk

     

FOTO: wikipedia.org

Zdobené hroby

Židovský hřbitov Žamberk je rozdělen na dvě části. V jedné se nachází nejstarší dochované náhrobky pocházející až z roku 1731, jsou zde reliéfní náhrobky s dosud výrazným plastickým hebrejským písmem a bohatou symbolikou. Druhá část hřbitova je zaplněna hroby s modernějšími náhrobky, pocházejícími z druhé poloviny 19. století. Právě tato odlišnost v pojetí starších a novějších náhrobků návštěvníkům prozradí, ve které části hřbitova se zrovna nalézají. Na hřbitově se pohřbívalo do období druhé světové války, v současné době se již pouze udržuje. V jeho severovýchodní části je umístěna obřadní síň, postavená v letech 1931–1932. Vystavět ji nechal továrník Josef Nettl. Dnes je uvnitř umístěna stálá expozice o zdejší židovské komunitě. Během nacistické okupace byl hřbitov velice poničen a velké množství hrobů bylo doslova zdemolováno. V 90. letech 20. století bylo toto pietní místo včetně obřadní síně citlivě zrekonstruováno.

 

Kudy ke hřbitovu?

Židovský hřbitov Žamberk je situován přímo v centru města, jen asi pět minut volnou chůzí od náměstí. Dostanete se sem pohodlně autem, vlakem i autobusem.


Autem: Žamberk leží mezi Rychnovem nad Kněžnou a Jablonným nad Orlicí, cesta je dobře značená a přehledná. Parkoviště je u obchodu s potravinami, hřbitov je od tohoto míst na dohled.


Vlakem: do železniční stanice Žamberk, dále asi 2 km po modré turistické značce na náměstí a dále stále po modré až ke hřbitovu.


Autobusem: spoje jedou přímo do Žamberka, hřbitov je již od autobusového nádraží viditelný.

 

Kontakt

Tel.: +420 465 611 678+420 465 611 678
E-mail: muzeumzamberk@orlicko.cz

 

Tip na výlet

Město samotné díky velkému množství zeleně působí svěžím dojmem a díky své poloze je oblíbeným turistickým východiskem pro poznávání jak blízkého okolí, tak celých Orlických hor. Na západním okraji města na Kapelském vrchu v blízkosti hřbitova stojí Tyršova rozhledna, přezdívaná Rozálka, pro vodomily je ve městě pěkný velký aquapark se třemi tobogány. Zkrátka Žamberk si svou přezdívku „Brána do Orlických hor“ právem zaslouží.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.