Fotogalerie

/album/fotogalerie135/normal-img-4572-jpg/
/album/fotogalerie135/normal-img-4578-jpg/
/album/fotogalerie135/img-4580-jpg/

Poloha na mapě

Utzův mechanický betlém - Olešnice v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií.

Utzův mechanický betlém

     

Foto: kctkoprivnice.cz

Postavičky jako živé

Betlém dostal jeméno po svém tvůrci Josefu Utzovi, narozeném roku 1896 v Horní Olešnici. Unikátní betlém o půdorysu asi 5 x 2 m vznikal v prvním patře domu s tkalcovnou, kde Josef Utz žil. Jeho tvůrce měl smysl pro detail a rozhodl se, že jeho figurky nepojedou jen strnule na páse, jak bývalo obvyklé, nýbrž se budou pohybovat. A tak jeho figurky lidí i zvířat skutečně napodobují přirozený pohyb, pohybují rukama, nohama i hlavou, ale také se k sobě přibližují a od sebe vzdalují a vytváří dokonalou iluzi průvodu přicházející slavit narození malého Ježíška. Aby tomu tak mohlo být, každá z nich je umístěna na samostatném vozíku s nápravou ve tvaru dvojdílného klikového hřídele. Pákový mechanismus převádí otáčení hřídele při pohybu vozíku vpřed na kyvný pohyb nohou. Veškeré postavičky se skládají z velkého množství součástek, což je u tak složitého mechanismu pochopitelné.

 

Betlém nikdy nebyl zcela dokončen a zůstal v té podobě, ve které ho jeho tvůrce nečekaně opustil. V listopadu roku 1944 totiž podlehl následkům úrazu, když při práci s cirkulárkou je vymrštěný kus dřeva zasáhl do hlavy.

 

Znovuvzkříšení betléma

Utzův mechanický betlém vdova po Josefu Utzovi, která v domě nadále bydlela se svou matkou, před svou smrtí odkázala spolu s veškerým majetkem své sestře Růženě Vlčkové. Protože pak opuštěná tkalcovna s betlémem jako by zvala nevítané návštěvníky, paní Vlčková betlém svěřila do úschovy rodiny Klárových, kteří jej v rozebraném stavu uschovali do stodoly. Později, v roce 1967 jej paní Vlčková nechala převézt do Okresního muzea v Rychnově nad Kněžnou a v jeho depozitáři setrval řadu let. Až po roce 1990 se za společně vyvinutého úsilí rodiny Vlčkovy, kronikářky Olešnice, ředitelky rychnovského muzea a jeho pracovníků podařilo Utzův mechanický betlém vrátit tam, kde byl vytvořen.  Bohužel se některé části této rarity nezachovaly, přesto je Utzův mechanický betlém raritou a můžeme se z něho těšit dodnes.

 

Kudy k betlému?

Příjezdové trasy ze směrů od Nového Města nad Metují, od Rychnova nad Kněžnu a od Dobrušky.

 

Vstupné

Dospělí 20 Kč

Děti 5 Kč

 

Otevírací doba

Prohlédnout si betlém můžete po předchozí telefonické dohodě  v budově obecního úřadu na radnici v Olešnici, průvodcem vám bude pracovník informačního centra.

 

Kontakt

Obec Olešnice v Orlických horách č.p. 8

517 83 Olešnice v Orlických horách

Tel.: 492 601 111 nebo 732 928 374

 

Tip na výlet

Vyražte na klidnou procházku po naučné stezce Okolím Olešnice, kde se seznámíte s tématikou budování vojenského opevnění před druhou světovou válkou.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.