/album/fotogalerie138/praveka-osada-krivolik-3-jpg1/
/album/fotogalerie138/praveka-osada-krivolik-4-jpg1/
/album/fotogalerie138/praveka-osada-krivolik-7-jpg/
/album/fotogalerie138/praveka-osada-krivolik-5-jpg/
/album/fotogalerie138/praveka-osada-krivolik-1-jpg/
/album/fotogalerie138/praveka-osada-krivolik-6-jpg/

Poloha na mapě

Pravěká osada Křivolík - Česká Třebová

Pravěká je unikátním muzeem pod širým nebem, kde je možné seznámit se s jednotlivými úseky dějin lidstva a navíc si na vlastní kůži vyzkoušet, jak naši předci žili.

Zdobení pravěké osady Křivolík

     

FOTO: krivolik.cz

Kůže a dřevo

Osada začala vznikat v roce 2007. Tehdy zde proběhly první návraty do dob dávno minulých v podobě experimentů s pravěkým zemědělstvím a zpracováním materiálů, které byly tehdy k dispozici: kůží a dřevem. Od té doby byly ověřovány tehdejší technologie a osada rostla v souladu s dobovými postupy do dnešní podoby. Ačkoliv dnes je již ucelenou prezentací života našich předků, stále se rozvíjí. Jsou zde pořádány například tématické semináře zaměřené na obnovu a rozvoj řemesel, zážitkové programy pro děti, osada je častým místem školních exkurzí.

 

Dávná řemesla

V osadě Křivolík je možné seznámit se s dílnou brusiče kamenných seker, kovárnou doby železné, kuchyní v podobě kůlového domu doby haštalské, kovoliteckými pecemi, tábořištěm lovců a sběračů, milířem na výrobu dřevěného uhlí, vápennou pecí, víceúčelovou svahovou pecí, dvoukomorovou hrnčířskou pecí, pohřebištěm a Germánskou svatyní, svatoborem, kotvištěm monoxylů, ale rovněž se zemědělským polem, polem neevropských plodin a nechybí ani ohrada hospodářských zvířat s ovcemi a kozami.

 

Pravěké události

Pravěká osada Křivolík je přístupná celoročně, avšak určitě se vyplatí návštěvu spojit s některou z pořádaných zajímavých akcí. Oblíbené jsou letní tábory, technologické semináře, tradiční akcí jsou Stíny Hercynského lesa a průběžně se koná řada dalších, různého zaměření. Aktuální nabídka je uveřejňována na webu osady. Autentičnost akcí podtrhují „doboví obyvatelé“, kteří předvádí nejrůznější činnosti ze života našich předků, součástí dění jsou doprovodné hudební programy a také třeba žonglérské výstupy. Za zmínku stojí jistě to, že se zde natáčely Záhady Toma Wizarda, oblíbený cyklus přibližující dětem pověsti související s českou historií.

 

Pravěká osada KřivolíkPravěká osada Křivolík

FOTO: krivolik.cz

 

Kde najdete pravěkou osadu Křivolík?

Nedaleko České Třebové směrem k vesničce Kozlov. Od vlakového nádraží vede cesta po zelené turistické značce k rozcestníku „Uhrovy doly“ a pokračuje po modré ve směru na Kozlovský kopec. Při cestě autem je nejlepší zaparkovat u výletní restaurace nad Českou Třebovou „Na Horách“ a po zelenou turistické značce se vydat tak, jako byste přijeli vlakem.


Kontakt

Bacrie o. s., Na Pokloně 1958, Česká Třebová 560 02
Tel.: +420 775 228 948
E-mail: info@bacrie.cz

 

Tip na výlet

V blízkosti můžete navštívit také další zajímavé turistické cíle, například domek Maxe Švabinského a Rotundu sv. Kateřiny v České Třebové, nebo nedalekou rozhlednu Kozlov.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.