Fotogalerie

/album/fotogalerie134/hasicske-muzeum-zamberk-3-jpg/
/album/fotogalerie134/hasicske-muzeum-zamberk-4-jpg/
/album/fotogalerie134/hasicske-muzeum-zamberk-5-jpg/
/album/fotogalerie134/hasicske-muzeum-zamberk-8-jpg/
/album/fotogalerie134/hasicske-muzeum-zamberk-jpg/
/album/fotogalerie134/hasicske-muzeum-zamberk-6-jpg/

Poloha na mapě

Hasičské muzeum - Žamberk

V Žamberku v roce 1421 došlo k vypálení kláštera a roku 1643 vyhořelo téměř celé město včetně zámku. Dnes zde proto najdete hasičské muzeum.

Historický hasičký vůz

     

Foto: orlicko.cz

Drama pokračovalo

V roce 1572 město opět téměř celé lehlo popelem, dále měl požár roku 1810 na svědomí 85 domů a o 49 let později shořela převážná část města i s kostelem. Zatímco první požáry byly likvidovány za pomoci kbelíků vody a sekyr, motyk a trhacích pák, které sloužily k boření vedlejších stavení, která ještě nehořela, od roku 1820 disponovalo město Žamberk čtyřkolovou stříkačkou, kterou zakoupil majitel panství, baron Parish. Tuto stříkačku vyrobila firma Alois Klinger 1820 a v muzeu si ji můžete zblízka prohlédnout, spolu s řadou dalších zajímavých exponátů.

 

Rozrůstání hasičské výbavy

Po té, co v roce 1869 založená „Živnostenská, tělocvičná, hasičská jednota“ se pro různorodost činností rozešla, byl v září roku 1873 v Žamberku ustanoven spolek dobrovolných hasičů a hasičské sbory byly zakládány také v okolních obcích. Nic už nebylo ponecháno náhodě. V roce 1886 měli členové sboru ve své výzbroji zadokumentovanou nejen starou čtyřkolku z roku 1820, ale také novou, dále čtyřkolový ruční hydrofor z roku 1875 vyrobený firmou Bratři A. F. Smekal v Čechách u Olomouce a malou dvoukolku. Důležitým vodním zdrojem rybníky, řeky, studny i kašny, z nichž jednu z nich můžete dosud vidět ve městě na Masarykově náměstí. Dalším důležitým zdrojem vody byl také místní vodovod, který byl ve městě zřízen roku 1858. Voda tekla samospádem potrubím v délce 1100 m a ústila do dvou výtokových stojanů.

 

Kudy k hasičské historii?

Návštěvníci hasičského muzea v Žamberku se mohou s historií hasičské techniky a většinou těchto neocenitelných pomocníků seznámit v areálu bývalých orlických kasáren, kde se Hasičské muzeum Žamberk nachází.

 

Otevírací doba

Prohlídka je možná po dohodě se starostou Sboru dobrovolných hasičů.

 

Kontakt

Sbor dobrovolných hasičů

Vrbí 257

564 01 Žamberk

Tel.: +420 603 309 331

 

Tip na výlet

Pokud Vám po prohlídce vyschlo v krku a hasičům došla voda k uhasení žízně, můžete navštívit místní pivovar Kanec, kde točí vlastní žamberské pivo.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.