Fotogalerie

/album/fotogalerie133/dum-z-modreho-kamene-2-jpg/
/album/fotogalerie133/dum-z-modreho-kamene-3-jpg/
/album/fotogalerie133/dum-z-modreho-kamene-4-jpg/
/album/fotogalerie133/dum-z-modreho-kamene-5-jpg/
/album/fotogalerie133/dum-z-modreho-kamene-jpg/

Poloha na mapě

Dům z modrého kamene a minizoo, Kostelecké horky

Modrý dům je originální venkovské stavení, kde se můžete seznámit se způsobem života našich předků, který byl vždycky spojován s respektem k přírodě.

     

Venkovská domácnost

Nejlepší poznatky bývají totiž ty získané na základě vlastní zkušenosti. A mohou to být poznatky nesmírně cenné, neboť řadu z nich můžete uplatnit i v dnešním uspěchaném světě a přinést tak do svého domova kousek vzácného klidu. Hned vedle Modrého domu stojí roubená podsklepená sýpka z konce 18. století. Její přízemí a první patro je věnováno venkovské domácnosti, nářadí, nástrojům a předmětům denní potřeby. Seznámíte se s věcmi, které našim předkům usnadňovaly život. Větší stroje a zařízení, které lidé používali při hospodaření, jsou umístěné ve zdejší stodole. V kamenném chlévě Modrého domu, jenž slouží jako prezentační místnost, se pořádají tématické výstavy a různé akce, které se těší velké oblibě.

 

Tradiční chov zvěře

Ke stavení neodmyslitelně patří zvířata, bez kterých se žádné hospodářství neobešlo. Děti mají možnost poznat zvířátka zblízka, podat jim laskominu a s některými z nich si mohou pohrát či se pomazlit s jejich mláďaty. Najdete tu například kozy, slepice, ovečky i morčátka v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě.

 

Můžete zde strávit jak jeden den, tak celou dovolenou, zorganizovat si vlastní program, nebo využít možnost podílet se na chodu centra, a také se seznámit v rámci tvořivých dílen s mnohými z tradičních řemeslných technik.

 

Kudy do Horek?

Kostelecké Horky leží 6km od stanice Choceň na hlavní železniční trati Praha - Pardubice - Choceň - Olomouc. Nejbližší vlaková stanice jsou Plchůvky na trati Praha - Velký Osek - Hradec Králové - Týniště - Choceň. Příjezd autem od Chocně nebo Kostelce nad Orlicí po silnici č. 316.

 

Otevírací doba

  • Pondělí 10 – 13 hod.
  • Středa 10 – 13 hod. a 14 – 17 hod.
  • Pátek 10 – 13 hod.
  • Sobota 10 – 13 hod.
  • Neděle 15 – 18 hod.

 

Kontakt

Dům z modrého kamene
Kostelecké Horky 25
517 41 Kostelec nad Orlicí
Tel.: +420 739 257 170, +420 604 201 113

 

Tip na výlet

Dům z modrého kamene – muzeum a minizoo má také svou naučnou stezku, která vás seznámí s mnoha zajímavými místy v obci, lidovou architekturou, obyčejným vesnickým životem i se starodávnými recepty.


V horní části obce najdete ve  statku č.p. 25 Infocentrum, kde můžete získat řadu zajímavých informací. Konají se zde také výstavy s regionálními tématy, probíhají tvůrčí dílny pro veřejnost, zakoupit je možné rukodělné výrobky, bylinné čaje, med a mnohé další.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.