Fotogalerie

/album/fotogalerie173/bludiste-brandys-nad-orlici-jpg/
/album/fotogalerie173/bludiste-brandys-nad-orlici-3-jpg/
/album/fotogalerie173/bludiste-brandys-nad-orlici-5-jpg/
/album/fotogalerie173/a15-jpg7/
/album/fotogalerie173/a16-jpg17/
/album/fotogalerie173/a16-labyrint-jpg1/

Poloha na mapě

Přírodní bludiště Brandýs nad Orlicí

Ve městě Brandýs nad Orlicí ležícím na březích Tiché Orlice, se nachází důmyslné přírodní bludiště, které je zdrojem chytré a vtipné zábavy.

Bludiště Brandýs nad Orlicí

Zeměkoule z habrů

Střed brandýského bludiště leží asi 50 m od jednoho z ramen Tiché Orlice, je umístěn přibližně metr nad jeho hladinou a jižní stranu pozemku částečně kryje zalesněný svah. Přírodní bludiště Brandýs nad Orlicí je čtverec o rozměru 35 x 35 metrů, kterého vnitřek vyplňuje vysázená zjednodušená kresba zeměkoule, jejíž poledníky a rovnoběžníky přerušují a komplikují cestu do jeho středu. Pro účel vybudování zelené oázy, ve které se ztrácíte a zase nacházíte, byl zvolen habr obecný, který vytváří její linie. 

 

Aby bylo dosaženo skutečně dokonalého efektu, bylo vysazování habru téměř hodinářskou prací. Jednotlivé habříky musely být vysazovány přesně geometricky, což byla jediná cesta, jak získat přesně naplánovanou podobu bludiště. Díky dvoumetrové výšce stěn a šířce 0,8 metru je průhled minimální a Přírodní bludiště Brandýs nad Orlicí může svou roli plnit na jedničku. Cesty uvnitř labyrintu jsou tvořeny výsypem z jemného štěrku a všechny vstupy a prostupy jsou díky šíři téměř jednoho metru dobře přístupné. K bludišti se dostanete po přístupové cestě zpevněné po obou stranách zahradními obrubami. Porostu se tady daří dobře, ačkoliv vzhledem k nedaleké podzemní vodárenské sběrné nádrži nemůže být ošetřován chemickými přípravky.

 

Vzpomínka na J. A. Komenského

Na úpatí svahu, jen kousek od bludiště je umístěn pomník J. A. Komenského. Nestojí tu náhodou a je připomínkou toho, že v Brandýse nad Orlicí tento velikán mezi lety 1622 – 1625 pobýval.

 

Provozní doba labyrintu

červenec a srpen denně 9:00 - 12:00 hod. a 13:00 - 18:00 hod.

květen, červen a září o víkendech a svátcích 9:00 - 17:00 hod.

 

Vstupné

Dospělí: 40 Kč

Mládež a důchodci: 25 Kč

Rodinné vstupné: 100 Kč

 

Kontakt
hromadné výpravy do bludiště
TEL: 732 145 114

Zdeněk Držmíšek - předseda
TEL: 603 239 407

 

Tip na výlet

Okolí pomníku a labyrintu je protkané potůčky a pěšinami, které vedou strání a stinným lesem. V rámci tzv. Poutníkovy cesty je v blízkosti umístěna také několik zajímavých výtvarných objektů. Tato lokalita se těší stále větší oblibě, neboť naplňuje představu o příjemném centru zábavy a odpočinku, milovníci jízdy na kole mohou návštěvu navíc spojit s projížďkou po cyklostezce Ústí nad Orlicí – Choceň.

zdroj: mapy.cz

Podívejte se na pozvánku

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.