Fotogalerie

/album/fotogalerie156/pastviny-1-jpg/
/album/fotogalerie156/pastviny-2-jpg/
/album/fotogalerie156/pastviny-3-jpg/
/album/fotogalerie156/pastviny-4-jpg/

Poloha na mapě

Vodní nádrž Pastviny - Orlické hory

Oblíbená vodní nádrž Pastviny se nachází v Orlických horách, východně od města Žamberka. Její strmé skalnaté břehy vytváří zdejšímu místu nádhernou kulisu.

přehrada Pastviny

       

FOTO: panoramio.com

Úctyhodné rozměry

Přehrada slouží k výrobě elektrické energie a chrání krajinu před povodněmi, ale stala se také vyhlášeným rekreačním místem. Přehradní jezero se rozprostírá na ploše 110 hektarů a jeho délka je přibližně sedm kilometrů. Mohutná přehradní kamenná hráz o délce 193 metrů umožňuje z výšky 43 metrů krásný rozhled na nádrž Nekoř, na přehradní plochu a na svěží okolní zeleň. Není divu, že mnozí z těch, kteří na trase Vamberk – Králíky projíždí po silnici, která přes přehradu vede, odstaví svůj vůz a jdou se potěšit nabízejícím se výhledem.

 

Pastviny nejsou jen koupání

Na březích vodní nádrže stojí množství chat i chatových osad, především v létě pak doslova žijí místní autokempy, penziony a tábořiště. Vodní nádrž Pastviny je návštěvníky prioritně využívána ke koupání a provozování řady nejrůznějších vodních sportů.

 

Okolí pro turisty

Kdo si rád vyšlápne, jistě ocení příjemnou procházku okolím přehradní nádrže, například tu, která vede po trase  Mladkov – Pod Vysokým kamenem – Křižovatky – Bouda – Tvrz Bouda – Rozcestí – Křižovatka – Mladkov . Tato trasa má celkem 14 km. Pakliže by se vám zdála dlouhá, můžete zamířit do asi kilometr vzdáleného Klášterce nad Orlicí či stejně daleké Nekoře, o dva kilometry dál je to do Českých Petrovic či na Vrch Adam. Vodní nádrž Pastviny je místo, kde nikdo neví, co znamená slovo „nuda“.

Mapa trasy z Mladkova

Zdroj: mapy.cz

Občerstvení

Posilnit se můžete v autokempu Šlechtův palouk v rychlém občerstvení.

 

Tip na výlet

Avšak pokud počasí ke koupání právě neláká, okolí přímo vybízí k procházkám zdejší krásnou přírodou. V této části Orlických hor je zvlášť vyhledávaným místem přírodní útvar pojmenovaný Zemská brána, jenž je výrazným skalnatým úsekem řeky Divoké Orlice. Jedná se o přírodní rezervaci, kterou prochází naučná stezka.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.