Fotogalerie

/album/fotogalerie68/a1-jpg19/
/album/fotogalerie68/a2-jpg18/
/album/fotogalerie68/velka-destna-002-jpg/

Poloha na mapě

Velká Deštná a Štefanova vyhlídka

Nenechte si ujít výhled z nejvyššího vrcholu Orlických hor - Velké Deštné. Ze Štefanovy vyhlídky můžete dohlédnout až k Hradci Králové.

Výhled z Velké Deštné

     

Zdroj: panoramio.com

Hurá na nejvyšší vrchol Orlických hor

Nejvyšší vrchol Orlických hor Velká Deštná leží v nadmořské výšce 1115 metrů. Vrchol je situován 3 kilometry od Deštné. Dříve se používal název Sedmihradská hora. Vede sem pěší stezka. Na vrcholu najdete jednoduchou rozhledu (Štefanovu vyhlídku), ze které je za předpokladu dobrého počasí výborná viditelnost široko do kraje až k Hradci Králové a na Kralický Sněžník. Člověk se rád podívá z výšky na okolní svět, ale někdy musí podstoupit určité oběti. V celku nejde zase o nic extra – vzdáte se lenošení a hurá na nejvyšší horu Orlických hor.

 

Štefanova vyhlídka

Velká Deštná je výrazným plochým hřbetem z proterozoických ortorul. V dřívějších časech se vrchol nazýval Sedmihradská hora. Už od konce 19. století se dalo z výšky dívat na okolí z dřevěné rozhledny. Spatřit jste mohli Rychnovsko, Broumovsko, Jestřebí hory, Velká DeštnáKrálický Sněžník, Luční a Studniční horu, Sněžku, Krkonoše.
 
Drsné klima s ní však zatočilo a posléze se pravidelně obnovovala až do sedmdesátých let 20. století. Po stržení se postavila v roce 1992 nová rozhledna o výšce osm metrů. Byla opět dřevěná a měla tvar pyramidy, tvořenou čtyřmi otesanými kmeny. Nesla jméno Štefanova vyhlídla na počest hajného a člena Horské služby Štefana Matějky. Postavili ji skauti  a dali mu ji k jeho šedesátinám. Pro nedostatečnou bezpečnost musela být v roce 2004 nahrazena jinou dřevěnou, která vydržela v drsných podmínkách jenom do léta 2010. Po stržení nebyla dosud obnovena. Ale i bez výškové stavby se vám bude na hoře líbit.
 
 

Jak se dostanete na vrchol?

Pokud jste se rozhodli absolvovat výlet na vrchol Velké Deštné, nabízí se hned několik možností. Můžete jít z Luisina údolí zelenou turistickou značkou, kdy vás čekají dva kilometry s převýšením 250 m. Pokud půjdete ze sedla pod Šerlichem očekávejte nejlehčí přístup po Jiráskově cestě. Projdete se kolem přírodní rezervace Jelení lázeň. Mimochodem,  v tomto sedle je parkoviště i autobusová zastávka. K vrcholu se dostanete i hřebenovou cestou, která je značena červeně. Souběžně tudy vede i cyklostezka. U přístřešku na rozcestí odbočíte po zelené značce na jihozápad a pak půjdete asi 200 m po rovině. 
 
 

Tip na výlet

Pokud vyrazíte na pěší túru vyzkoušejte naučnou stezku Po hřebeni Orlických horna které vás čeká 11 zastavení se zajímavými informacemi převážně o fauně a flóře Orlických hor.

 

Mapa Po hřebeni Orlických hor

Zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.