/album/fotogalerie80/a76-jpg1/
/album/fotogalerie80/a77-jpg1/
/album/fotogalerie80/a78-jpg1/
/album/fotogalerie80/a79-jpg2/
/album/fotogalerie80/a80-jpg1/
/album/fotogalerie80/a81-jpg1/

Poloha na mapě

Šerlich - Orlické hory

Horská osada Šerlich leží v nadmořské výšce 990 m pod vrcholem stejnojmenné hory Orlických hor. Je situována při hranici s Polskem asi 3 a půl km od Deštného. 

Šerlich - Masarykova chata

     

Šerlichšská historie

Obyvatelé se tu živili převážně těžkými pracemi – prací v lese, tkalcovstvím, pastevectvím a oblíbeným „sportem“ pašeráctvím. I dnes je v okolí patrná roubená zástavba a tak si můžete prohlédnout krásné roubené chaloupky, které dnes povětšinou slouží soukromé rekreaci a chalupaření. K nejlépe zachovaným patří chalupa č. 317, která je stará přes úctyhodných 300 let. Na vrcholu Šerlichu pak stojí známá turistická Masarykova chata. Masarykova Chata na Šerlichu se pne ve výšce 1019 metrů nad mořem. Byla postavena v letech 1924 – 1925 podle návrhu architekta B. Fuchse. Chata vznikla za podpory zdejšího aktivního spolku turistů. Klub českých turistů svou útulnu nazval Masarykovou chatou. Měla tak posílit „český živel“ na do té doby poněmčeném území.

 

Chata dnes

K slavnostnímu otevření chaty došlo za asistence spisovatele Aloise Jiráska. V jídelně chaty se můžete občerstvit i dnes. Všimněte si také krásného interiéru s bohatými dřevořezbami od akademického sochaře Leoše Kubíčka, rodáka z blízké Slatiny nad Zdobnicí. Pod stropem je pak basreliéf vousatého horala od L. Goebela, kterému se dnes přezdívá Rampušák. V roce 1935 byla dokončena silnice, která dodnes zajišťuje spojení Masarykovy chaty se Šerlichem. Na Šerlichu protíná několik pěkných turistických a cyklistických stezek. Můžete tu přejít i do sousedního Polska. Na Šerlišském sedle najdete parkoviště, které je od chaty vzdálené asi 250 metrů. Před chatou pak stojí socha TGM. Prochází tudy též naučná stezka. Od chaty se pak můžete nabažit krásného výhledu do okolí, ovšem za předpokladu vhodného počasí. Na chatě je též přístupná rozhledna.

 

Tip na výlet

Kolem Šerlišské osady vede několik cyklostezek. Stačí nasednout a vyrazit. Vyzkoušet můžete trasu Z Deštné v Orl. horách přes Šerlich po hřebeni hor. Trasa je pro zdatné cyklisty a je dlouhá 30 km. Více informací o hřebenové trase Z Deštné.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.