Fotogalerie

/album/fotogalerie84/ns-okolim-destne-2-jpg/
/album/fotogalerie84/a90-jpg1/

Poloha na mapě

Sedloňovský černý kříž

Sedloňovský černý kříž se nachází na křižovatce turistických cest v nadmořské výšce 1005 metrů v Orlických horách.

Sedloňovský černý kříž

     

Již dávno zde stával dřevěný kříž natřený načerno. Sloužil k pietě hraběte Jeronýma Manselfda, rakouského ministra orby, který zemřel v roce 1881. Později byl nahrazen křížem jiným. Poblíž je dřevený srub, který sloužil jako osvěžovna pro dělníky při stavbě československého pohraničního opevnění. V blízkosti je Sedloňovský vrch, kde roste mnoho vzácných rostlin.

 

 Tip na výlet

Sedloňovský kříž se nachází na jedné z nejhezčích orlických tras naučné stezky okolím Deštné. Na tomto úseku je i několik nádherných vyhlídek do českého kraje. Už dnes neodmyslitelnou součástí okolí Černého kříze je pásmo českolovenského opevnění. Náchází se tu hned několik zcela neporušených železobetonových řopíků, který lemují zdejší asfaltovou cestu.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.