Fotogalerie

/album/fotogalerie108/a20-jpg10/
/album/fotogalerie108/a22-jpg12/
/album/fotogalerie108/a23-jpg7/
/album/fotogalerie108/a24-jpg6/

Poloha na mapě

Rozhledna Rozálka - Žamberk, Orlické hory

Rozhlédněte se do kraje Orlických hor z rozhledny Rozálky v Žamberku. Můžete odtud vidět Bukovou horu nebo třeba Suchý vrch.

Rozhledna Rozálka

     

Tvar husitské hlásky

V podhorském městečku Žamberk na Kapelském vrchu se hrdě pne zdejší krásná rozhledna s pohádkovým jménem Rozálka. Žamberská rozhledna je však známa také pod názvem Tyršova. Na první pohled upoutá zejména svým zajímavým a nevšedním tvarem. Žamberská rozhledna má dokonce svou identickou dvojnici u jihočeského Tábora – rozhlednu zvanou Hýlačka. Tou se nechala inspirovat Komise pro povznesení cizineckého ruchu v Žamberku, která si dala mimo jiné za cíl výstavbu rozhledny pro místní, turisty a návštěvníky. Kamenná rozhledna byla na vrchu vystavena v roce 1932, kdy také došlo k jejímu slavnostnímu otevření. Nejdříve se jmenovala Tyršova rozhledna, později však přijala lidový název od sousední kaple a proto se dnes nazývá romanticky Rozálka. V roce 2004 prošla rozhledna rekonstrukcí. Z hlavního ochozu se Vám nabídne velkolepý rozhled do kraje – Od Orlických hor přes Bukovou horu a Suchý vrch až k hřebeni Králického Sněžníku a do Polska. Za příznivé viditelnosti máte šanci uvidět také krkonošskou Sněžku.

 

Dostupnost

K Rozálce se dostanete po městských značkách. Rozálka leží na turistické značce. Vrch kopce s kaplí sv. Rozálie je výši 468 m n.m.Celé město je protkáno sítí pěších stezek a cyklotras, takže můžete přijít pěšky nebo přijet na kole. Do města jezdí pravidelné železniční spoje i linkové autobusy. Na náměstí je parkoviště.

 

Otevírací doba

květen a říjen a 1. – 14. června a 16. – 30. září jen o víkendech od 10:00 do 17:00.

Od 15. června do 15. září otevřeno denně od 10:00 do 17:00.

 

Vstupné

dospělí 15,- Kč

děti, studenti, důchodci, ZTP 10,- Kč

 

Kontakt

Rozhledna Rozálka

Kapelský vrch

Žamberk

 

Tip na výlet

Pokud vám nestačí výhled z rozhledny, vyzkoušejte pohled z ptačí perspektivy. V Žamberku je možné využít vyhlídkové lety a podívat se na Orlické hory trochu jinak. Více informací najdete na vyhlídkové lety Žamberk.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.