Fotogalerie

/album/fotogalerie141/cihlova-rozhledna-1-jpg/
/album/fotogalerie141/cihlova-rozhledna-2-jpg/
/album/fotogalerie141/cihlova-rozhledna-3-jpg/

Poloha na mapě

Cihlová rozhledna - Hora všech svatých, Polsko

Cihlovou rozhlednu na Hoře všech svatých najdete ve Vladzické vrchovině, odkud je pěkný výhled do blízkého i vzdáleného okolí, na Javoří, Soví a Bardské hory.

Cihlová rozhledna na Hoře všech svatých

     

FOTO: panoramio.cz

Historie rozhledny

Původně na Hoře všech svatých stávala již od roku 1889 dřevěná rozhledna, která byla necelé tři metry vysoká. Na dřevu se však podepsal zub času a navíc tři metry výšky byly na pěknou vyhlídku málo, takže po čase bylo rozhodnuto o vybudování rozhledny nové. Její základní kámen byl položen v červnu roku 1913 a stavba byla ještě téhož roku dokončena.  Roky sloužila turistickým účelům. Postupně začala chátrat a v osmdesátých letech 20. století se dokonce zhroutila její plošina a schody. Později došlo k její opravě, v roce 2011 byla dokončena kompletní rekonstrukce a rozhledně byla navrácena její původní krása. Nedaleko její věže stávala dříve rovněž horská chata, nesoucí jméno Lucasbaude, která se však nedochovala a dnes jsou z ní k vidění jen základy. Z vrcholu rozhledny budete mít rozhled na polskou stranu, ale také uvidíte Broumovsko, Adršpašské skalní město nebo Orlické hory.

 

Památný reliéf

Cihlová Rozhledna na Hoře všech svatých nesla po jistou dobu jméno německého polního maršála Helmuta Karla Bermharda von Moltkeho, jehož rodina se finančně podílela na její  výstavbě. Dnes je známá jako Cihlová rozhledna na Hoře všech svatých a na památku maršála je nad vchodem do věže umístěn památný reliéf, jehož světlá barva pěkně kontrastuje s načervenalým zdivem.

 

Kudy na Horu všech svatých?

Na rozhlednu vede několik cest. Při cestě autem můžete využít hraniční přechod Náchod, při cestě z regionu Broumovsko pak hraniční přechod Meziměstí. 

 

 

Tip na výlet

Můžete se také vydat trasou po červené turistické značce vedoucí z malebné polské obce Vambeřic, která je snad nejznámějším poutním místem Sudet, kde si před tím také třeba můžete prohlédnout vyhlášený pohyblivý betlém s osmi stovkami figurek, nebo nádhernou baziliku Matky Boží.  Další trasa vede po zelené značce, z Nové Rudy přes Horu sv. Anny (647 m n. m.). I tady je pěkná rozhledna pocházející z roku 1911, ale slouží jako televizní převaděč a není veřejnosti přístupná. Prohlédnout si tak můžete alespoň kostelíček zasvěcený sv. Anně, pocházející z roku 1644.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.