Fotogalerie

/album/fotogalerie260/a80098358-jpg/
/album/fotogalerie260/a14406800-jpg/
/album/fotogalerie260/a1582143-jpg/
/album/fotogalerie260/a62213900-jpg/

Poloha na mapě

Jurkovičova chata v Pekle

V tomto Pekle nepotkáte čerty ani Lucifera, ale můžete si zde prohlédnout starý mlýn, který byl přestavěn na chatu, která nese jméno svého architekta - Jurkoviče.

Juričkova chata

     

Zdroj: panoramio.com

Starý mlýn

Jurkovičova chata se nachází v Pekelském údolí. První písemnou zmínku o Pekelském údolí bychom hledali již v 15. století. Hluboké údolí tvoří strmé svahy Sendražského kopce a Hunčovských hor. V krásném hustě zalesněném údolíčku se tyčí bývalý mlýn – dnes roubená chata od osobitého architekta Dušana Jurkoviče. Starý mlýn se pod jeho rukama proměnil v turistickou chatu s pohádkovým kouzlem.

 

V Pekle

Už na počátku 20. století sem proudili stovky turistů. Magičnost údolíčka podtrhuje soutok Metuje s říčkou Olešenkou. Dnes je z chaty populární výletní restaurace. V Pekle se nachází rozcestník turistických tras a několika cyklostezek. Vedle restaurace slouží návštěvníkům také venkovní bufet s příjemným posezením. Oblíbená je také zahrádka před restaurací s osvěžujícím stínem za parních letních dnů. Pro svou výjimečnost bylo údolí vyhlášeno přírodní rezervací. Alois Jirásek do tohoto čarovného údolí umístil děj své povídky „V Pekle“.

 

Pohádkový vodník 

Na dovolenou sem jezdila celá plejáda slavných osobností včele s kancléřem dr. Přemyslem Šámalem. Jurkovičovu chatu navštívil též Jiří Guth Jarkovský či herec Národního divadla Eduard Vojan. Ze sousedního jezírka vedle chaty na Vás bude poťouchle vykukovat kamenná plastika pohádkového vodníka, vděčný cíl fotografií a pohlednic z Pekla.

 

Kudy do Pekla

Chata se nachází nedaleko Nového Města nad Metují. Do osady Peklo se dostanete autem, autobusem, na kole nebo pěšky nalebnou stezkou, která vede též po proudu řeky Metuje.

 

Občerstvení

Občerstvení se ve mlýně podávalo ještě dávno předtím než byla vystavěna Jurkovičova chata. Pravda strava tu byla skromnější než teď. Podávalo se jen pivo a syrečky. Dnes máte k dispozici podstatně větší nabídku hotových jídel, minutek a laskomin. Zastavte se na něco  dobrého v Pekle i Vy.

 

Tip na výlet

Jednou z cyklostezek procházející Peklem je například trasa Na kole z Olešnice do Dobrošova. Je to středně náročná trasa dlouhá 30 km, která vás zavede na zříceninu Frymburk nebo k pevnosti Dobrošov. Více o trase Na kole z Olešnice do Dobrošova.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.