Fotogalerie

/album/fotogalerie72/a1346-jpg/
/album/fotogalerie72/a1343-jpg/
/album/fotogalerie72/a1344-jpg/
/album/fotogalerie72/a129-jpg1/
/album/fotogalerie72/a1345-jpg1/
/album/fotogalerie72/a43-jpg3/

Poloha na mapě

Zámek Nové město n. Metují - Národní kulturní památka

Zámek Nové město nad Metují vám může nabídnout nejen své pohádkové vzezření, ale také zajímavé prohlídky interiérů.

Zámek Nové Město nad Metují

     

Zdroj: panoramio.com

V centru města

V centru města Nové Město nad Metují, v rohu malebného Husova náměstí se Vám nabízí možnost navštívit vskutku nádherný zámek. Ten je nedílnou součástí městské památkové rezervace.


Trochu z historie

Historie říká, že zámek byl založen původně jako pozdně gotický hrad spolu s městem v roce 1501. Po požáru byl v roce 1526 Pernštejny opraven a v polovině 16. století přestavěn v renesančním stylu. V letech 1652 – 1665 se zámek znovu upravoval, raně barokně. V roce 1908 byl zakoupen průmyslnickou rodinou Bartoňů z Dobenína. Ta ho nechala adaptovat na své reprezentativní rodinné sídlo za pomoci arch. Dušana Jurkoviče v letech 1909 – 1912, které bylo upraveno k pohodlnému a trvalému bydlení. Pozdější úpravy interiérů ve 20. a 30. letech 20. století realizoval arch. Pavel Janák. Významnou osobností, která zámek navštívila, byl sám prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk. Ten na zámku přenocoval v roce 1926.

 

Prohlídka zámeckých interiérů

Zámecké interiéry nabízí návštěvníkům historicky zdobené interiéry zařízené soudobým moderním nábytkem ve stylech vrcholné secese, art – deco a funkcionalismu.

 

Prohlídka zámecké půdy

Lákavou alternativou k prohlídce interiérů zámku je možnost navštívit s průvodcem zámeckou půdu, kde lze zhlédnout např. krovy z období baroka, strojovnu zámeckého výtahu nebo tajné schodiště ve věži. Prohlídku půdy zpestří rozhled do okolí zámku z menší zámecké věže.

 

Zámecká zahrada

Nedílnou součástí zámku je také jeho zahrada. Ta je otevřena každoročně od května do září a nabízí se jako ideální místo pro odpočinek a relaxaci. K vidění jsou zde stupňovité terasy, kamenné sošky trpaslíků z dílny sochaře M. B. Brauna nebo celodřevěný most od arch. Jurkoviče.

Zámek Nové Město nad Metují

Zdroj: zameknm.cz

Pronájem reprezentačních prostor

V reprezentačních prostorech zámku je možné uspořádat kulturní, společenskou či vzdělávací akci.

 

Možnost romantického ubytování

Zámek nabízí také romantické ubytování. Ubytovací kapacitu tvoří dvě dvoupokojová apartmá, každé pro 2 osoby. Obě apartmá jsou vybavena vlastní koupelnou s WC, malou lednicí, rychlovarnou konvicí, TV, SAT a WiFi. Každé apartmá má rovněž možnost přistýlky pro 2 osoby. Ubytovaní hosté si mohou zaparkovat svůj automobil na soukromém parkovišti přímo u zámku. Cena za ubytování zahrnuje snídani a dále prohlídku zámku s průvodcem.

 

Jak se do Nového Města nad Metují dostanete

Můžete přijet autem, autobusem i vlakem.  Parkování pro automobily je možné přímo na Husově náměstí v centru města. Další možnost je využít parkoviště pro automobily za zámeckou zahradou -  z něj se dá projít přes zámeckou zahradu a zámek na Husovo nám. (platí pouze za předpokladu, že je zámecká zahrada otevřena). Autobusové nádraží je ve vzdálenosti cca 1,5km od zámku, vlaková stanice je od zámku vzdálena cca 3km.

 

Otevírací doba a ceník

Informace týkající se aktuální otevírací doby, výše vstupného a pořádaných akcí naleznete na webových stránkách zámku na adrese: www.zameknm.cz


Kontakt

Správa zámku Nové Město nad Metují
Husovo náměstí 1201,
549 01 Nové Město nad Metují
Tel.: +420 491 470 523
Email: zamekpokladna@zameknm.cz

 

Tip na výlet

V Novém Městě nad Metují neopomeňte městské muzeum, kde uvidíte barokní lékárnu Milosrdných bratří, dřevěný betlém od umělecké řezbářky Jarmily Haldové a na expozici znázorňující historii města a okolí.  Ale najdete zde i řemesla, přírodu, tradice a zvyky. Děti patrně nejvíce zaujme sál přírody s živou kolonií mravence otročího.  Na závěr shlédnete výstavu o vývoji hodinek PRIM, které zde mají velkou tradici. Více informací najdete zde.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.