Fotogalerie

/album/fotogalerie111/a35-jpg4/
/album/fotogalerie111/a36-jpg5/
/album/fotogalerie111/a37-jpg4/

Poloha na mapě

Hrad Žampach

Pověstmi opředená zřícenina hradu Žampach se nachází na vrchu nedaleko stejnojmenné obce a tvoří přirozenou siluetu krajiny.

Hrad Žampach

     

Zdroj: uspza.cz

Loupeživý rytíř

Hrad Žampach byl založen ji ve 13. století za vlády posledních Přemyslovců v rámci kolonizace dosud řídce osídlené oblasti podhůří Podorlicka. Kolonizaci prováděli příslušníci rodu ze Zebína. Nejstarší písemnou zmínku o hradu máme z roku 1309. Mezi majiteli hradu byl ku příkladu Křesislav ze Žampachu nebo dokonce Jan Lucemburský, který hrad později zastavil Jindřichovi z Lipé. Po roce 1346 žil na hradě loupeživý rytíř Jan Pancíř, který z hradu pořádal loupeživé výjezdy do okolních vsí. Karel IV. proti němu podnikl trestnou výpravu, hrad dobyl a Jan Pancíře nechal popravit. O loupežníku Janu z Pancíře je známo několik pověstí. Hrad trpěl častými zástavami a nešetrným hospodařením Poslední ránu mu zasadila třicetiletá válka. Pak začal hrad chátrat a blížila se jeho zkáza. Dnes z hradu zbyla jen zřícenina, která je již zdaleka patrná a tvoří přirozenou siluetu tohoto kraje.

 

Dostupnost:

Do obce Žampach se dostanete autem, autobusem, pěšky a na kole. Na zříceninu hradu Žampach vede z obce červená turistická značka.

Hrad je volně přístupný.

 

Kontakt:

Domov pod hradem Žampach

Turistické informační centrum Žampach
Žampach, č.p.1
Žamberk

Tel. 465 618 184

 

Tip na výlet

Přes hrad Žampach vede cyklostezka Přes čtyři hrady. Neváhejte nasednout na kolo a vyrazit po této trase, kde uvidíte ještě hrady Lanšperk, Litice a Potštejn. Trasa je náročná a je dlouhá 75 km, ale jistě toho nebudete litovat.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.