Fotogalerie

/album/fotogalerie73/postejn-7-jpg/
/album/fotogalerie73/postejn-6-jpg/
/album/fotogalerie73/postejn-4-jpg/
/album/fotogalerie73/a49-jpg2/
/album/fotogalerie73/a50-jpg2/
/album/fotogalerie73/a51-jpg3/

Poloha na mapě

Hrad Potštejn

Vydejte se hledat poklad na hrad Potštejn, který se sklání nad stejnojmennou vesničkou. Tato zřícenina má opravdovou atmosféru opředenou tajemstvím.

Zřícenina hradu Potštejn

     

Zdroj: panoramio.com

Honba za pokladem

Dominantou Potštejna je zřícenina stejnojmenného hradu Potštejn. Jeho historii musíme hledat už ve 13. století. Z tohoto období jsou patrné gotické rysy. Hrad však brzo zpustnul. Největší zásluhu na tom má chtivý majitel hradu Jan Harbuval Chamaré, který zde hledal poklad. Poklad nenašel, zato zpustošil hrad. Najdete zde také barokní poutní kostelík svatého Jana Nepomuckého. Pod hradem Potštejn si můžete prohlédnout kostel sv. Vavřince a zrekonstruovanou barokní faru. K obdivu lákají také zachované roubené chalupy. Největší atrakcí podhradí je však obnovený barokní zámek. Ještě nedávnou byl odsouzen k zániku. Dnes se opět skví ve své původní kráse. Je v soukromých rukou. Na nádvoří se můžete občerstvit nad šálkem kávy v místní stylové kavárně.
 

Smetánka

Městečko Potštejn má velmi starou historii, která sahá až do 14. století. Skutečný turistický boom zažilo již v 19. století. Sjížděla se sem tehdejší smetánka a elita české společnosti. Jména jako Jiří Guth Jarkovský, Eliška Krásnohorská, Tomáš Garrique Masaryk nebo Mikoláš Aleš hovoří sama za sebe. Všem těmto lidem i mnohým dalším učarovala krása Potštejna. Přijeďte se přesvědčit i Vy. Další pokušení na Vás čeká nedaleko. Vyhlášená cukrárna v centru obce Potštejn nabízí čerstvé zákusky, zmrzlinu nebo horkou čokoládu. Vyšší přísun kalorii vykompenzujete výšlapem do romantického údolí Vochtánky. Divoká řeka zde ukazuje přírodu ve vší kráse. Na konci údolí je kemp s hospodou v country stylu.

 

Jak na Potštejn?

Do Potštejna se dostanete vlakem, autobusem i autem. Z Ústí nad Orlicí sem vede cyklostezka dlouhá 21 kilometrů. Milovníci vodáctví nepohrdnou vodáckou stezkou Divoké Orlice, kterou je nejlepší začít v obci Nekoř.
 

Vstupné

 • Dospělí: 70 Kč
 • ZTP, senioři: 60 Kč
 • Děti do 15 let: 40 Kč
 • Děti do 6 let: zdarma
 • V případě skupinového zájezdu dětí do 6-ti let: 10 Kč
 • Poplatek za psa: 10 Kč

 

Provozní doba

 
Duben a říjen:
soboty, neděle a svátky 9.00 - 12.00 13.00 - 16.00
 
Květen - září:
úterý - neděle, svátky 9.00 - 12.00 13.00 - 17.00
 
 
duben a říjen: soboty, neděle a svátky
9.00 - 12.00 13.00 - 16.00
květen - září: úterý - neděle, svátky
9.00 - 12.00 13.00 - 17.00

 

Další informace

 • Prohlídka hradu možná pouze s průvodcem, cca 45 minut.
 • Prohlídky probíhají pro skupiny pěti a více osob.
 • Poslední prohlídka začíná 45 minut před uzavřením hradu.
 • V hradním areálu je možnost občerstvení, prodej suvenýrů.
 • Možnost pořádání netradičních svatebních obřadů a kulturních akcí.

 

Kontakty

Obec Potštejn
Lázeňská 93
517 43, Potštejn


telefon: +420 495 546 812, +420 494 546 810
e-mail: ou.potstejn@tiscali.cz

 

Tip na výlet

Asi 6 km odtud leží rozhledna Vrbice, ze které si můžete prohlédnout okolí. Výhled do všech světových stran umožňuje vyhlídková plošina, která je na rozhledně vysoké 30 metrů umístěna ve výšce 25,5 metrů. Nad ní je už jen praktické zastřešení, díky němuž návštěvníky z vrcholu předčasně nevyžene parné slunce ani drobné mrholení. Více informací o rozhledně Vrbice.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.