Fotogalerie

/album/fotogalerie104/a1-jpg21/
/album/fotogalerie104/a2-jpg26/
/album/fotogalerie104/a3-jpg21/
/album/fotogalerie104/a4-jpg28/
/album/fotogalerie104/a7-jpg25/
/album/fotogalerie104/a8-jpg24/

Poloha na mapě

Muzeum Orlických hor - Rychnov nad Kněžnou

Muzeum Orlických hor

     

Zdroj: www.sypka-moh.cz

Tradiční výrobní technologie

V Rychnovském zámku najdete zajímavou expozici, která Vás provede po pozoruhodné minulosti Orlických hor a jejich obyvatel. Celá oblast byla ještě donedávna známa pro svůj významný textilní průmysl. Zdejší expozice je tedy věnována tkalcovství v Orlických horách. Nejdříve se tu uchytilo lnářství a potom bavlnářství. To také zaměstnávalo venkovské obyvatelstvo. Návštěvníci muzea shlédnou celý vývoj tkalcovství s jeho důležitými mezníky. Zároveň je představena tradiční výrobní technologie „dle našich babiček“. Objasněny jsou také tzv. robotnické patenty. Výstava představuje také minulost továren – dřívějších manufaktur v blízkém Potštejnu, kde se textilnímu průmyslu výrazně dařilo díky hraběti Chamaré.

 

Expozice Sýpka

Moderní muzejní expozice „Přírodou za řemesly Orlických hor“ vznikla s cílem přiblížit široké veřejnosti vazbu člověka na prostředí, v němž žije. Tradiční regionální řemesla Orlických hor jsou tak v souladu s touto myšlenkou představována ve vazbě na přírodní zdroje. Expozice návštěvníka seznámí nejen s primárními surovinami potřebnými pro řemeslnou produkci, ale také s jejich lokálními ložisky. Z okolního prostředí do řemeslné výroby ovšem nevstupují pouze primární suroviny. Životní prostředí poskytuje také nutnou energii, ať již v podobě přímého využití síly živlů nebo nepřímo prostřednictvím paliva.

 

Dostupnost

Muzeum Orlických hor najdete v prvním a druhém patře rychnovského kolowratského zámku. K muzeum se dostanete autem (parkoviště před zámkem), na kole i pěšky (před zámkem východiště tras). Do města jezdí pravidelné vlakové spojení a autobusové linky.

 

Otevírací doba

duben - květen (úterý až neděle od 9:00 do 13:00 a od 14:00 do 16:00)

květen – září (úterý až neděle od 9:00 do 13:00 a od 14:00 do 17:00)

říjen – prosinec (úterý až neděle od 9:00 do 13:00 a od 14:00 do 16:00)

 

Expozice Sýpka: úterý - neděle od 9:00 do 17:00

 

Vstupné

Dospělí 20 Kč

Děti 10 Kč

 

Expozice Sýpka:

Dospělí 60 Kč

Děti 40 Kč

 

Kontakt

Muzeum Orlických hor

Zámek čp. 1, Rychnov nad Kněžnou

Tel: 494 535 894494 535 894

Email: moh@moh.cz

 

Tip na výlet

V Rychnově nad Kněžnou můžete také navštívít muzeum hraček a vrátit se zpět do dětských let. Holčičky a jejich maminky zaujmou především panenky, ať celuloidové, látkové nebo třeba porcelánové. Kluci a „páni kluci“ - jejich tatínkové, strýčkové a dědové si zase rádi prohlíží vláčky, parní stroj, hrady, mechanické hračky, cínové vojáčky, stolní hry či třeba oblíbené stavebnice, kterým žádný kluk neodolá. Na více informací  se podívejte na muzeum hraček.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.