/album/fotogalerie/zamek-potstejn-1-jpg1/
/album/fotogalerie/zamek-potstejn-2-jpg/
/album/fotogalerie/zamek-potstejn-3-jpg1/
/album/fotogalerie/zamek-potstejn-4-jpg/
/album/fotogalerie/zamek-potstejn-5-jpg/
/album/fotogalerie/zamek-potstejn-6-jpg/

Poloha na mapě

Zámek Potštejn - poznání i spousta zábavy

Malebný východočeský zámek Potštejn patří k těm historickým památkám, které nabízí nejen prohlídky svých interiérů, ale navíc poutavým způsobem dokážou přiblížit ducha dob dávno minulých.

     

Od hradu k zámku

Historie malebného východočeského zámku Potštejna začala ve 13. století, kdy na místě dnešního zámku byl založen hrad. Rozlehlý areál zabíral celý hradní kopec a hospodářské budovy byly dole v městečku. V 17. století, v době hospodářského úpadku hrad i městečko pustlo. V souvislosti s přestavbou je zmiňováno jméno rodu Zárubů, ale zásadní proměna přišla s hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré, který odkoupil potštejnské panství a nechal na místě hradu vybudovat v roce 1749 zámek.

 

Zámek dnes

Klasická prohlídka začíná ve středu vstupního východního zámeckého křídla v jídelně, jejíž stěny zdobí rodové portréty. Poté nahlédnete do pánské pracovny, zlatého, modrého a hudebního salonku, dámské ložnice, dětského pokoje, knihovny, koupelny s krásnými nástěnnými malbami či kaple Nejsvětější Trojice. Všechny zámecké komnaty jsou způsobeny tak, aby vzbuzovaly dojem, jako by si jejich obyvatelé jen na chvíli někam odskočili. K právem nejobdivovanějším místům zámku patří Reprezentativní Mramorový sál s rokokovou štukovou výzdobou, který byl zpřístupněn v roce 2007. Často ožívá různými kulturními a společenskými akcemi. V prostorách pod jeho nádherným stropem se pořádají také svatby. Pokud se chystáte k tomuto závažnému životnímu kroku a jste duší romantici, můžete si své „Ano“ říci právě tady i vy. Na Potštejn se můžete vypravit také za neobvyklou noční prohlídkou, jejíž děj se odehrává uvnitř zámku i venku a zapojeno je do ní více jak dvě desítky účinkujících. Vedle originálního zpracování noční prohlídky se můžete těšit na netradiční osvětlení zámeckých prostor. V letošním roce se tyto prohlídky konají 3., 4., 17. a 18. července a 14., 15., 28. a 29. srpna. Nezapomeňte na rezervaci předem (tel. +420 728 939 028)

 

Zábava pro malé návštěvníky - Úsměvný Pohádkov, strašidelný Bubákov a Dobrodružná stezka parkem

Kromě klasické prohlídky zámek nabízí hranou prohlídku v barokních kostýmech. Zámeckými prostorami vás provede paní hraběnka, jejíž vyprávění vás poučí i pobaví zároveň. Navíc se vám bude věnovat služebná Maryška. Na děti na Potštejně čeká pohádková expozice Pohádkov s hernou pro nejmenší z nich. Ty, které mají pro strach uděláno, mohou navštívit v zámeckém sklepení expozici Bubákov a prožít příběh zahalený tajemstvím. Setkají se například s loupeživým rytířem Mikulášem z Potštejna a jeho pomocníkem Křivohubým Ješkem. Bubákov je poučný a zábavný, je také tak trochu strašidelný a tak je jeho návštěva vhodná pro děti zhruba od šesti let. Na malé návštěvníky čeká v zámeckém parku navíc dobrodružná stezka „Cestou necestou“, na které budou plnit zadané úkoly a po jejich úspěšném splnění se dočkají malé odměny.

 

Kudy k potštejnskému zámku?

Zámek se nachází v centru Potštejna, příjezd po silnici č. 14 od Ústí nad Orlicí nebo z opačného směru od Vamberka. Vzdálenost od železniční zastávky cca 7 minut chůze.

 

Občerstvení v duchu zámeckého pochutnání

Příjemným završením návštěvy potštejnského zámku je procházka zámeckým parkem s nádhernou růžovou zahradou. „Třešničkou na dortu“ je pak pochutnání v zámecké cukrárně s možností venkovního posezení na nádvoří, kde si můžete dopřát třeba lahodné domácí zákusky, horkou čokoládu, moc dobrou kopečkovou zmrzlinu a kde samozřejmě nechybí bohatý výběr nápojů. V pěkné zrekonstruované historické budově nedaleko zámku najdete navíc řemeslný pivovar Clock Potštejn s restaurací.

 

Vstupné

Prohlídka historických interiérů s výkladem

 • dospělí: 130 Kč
 • dítě/důchodce/student: 100 Kč
 • rodinné vstupné 2+2: 390 Kč
 • děti do 3 let: zdarma

 

Hrané prohlídky a Betlémský příběh

 • dospělí: 140 Kč
 • dítě/důchodce/student: 110 Kč
 • rodinné vstupné 2+2: 450 Kč
 • ​děti do 3 let: zdarma

 

Vstupné Bubákov

 • standardní: 130 Kč
 • dětem do 5 let nedoporučujeme

 

Vstupné Pohádkov

 • standardní: 50 Kč

 

Skupinová sleva

SLEVA 10% PRO PŘEDEM OBJEDNANOU SKUPINU NAD DESET OSOB

 

Dětské vstupné je určeno dětem od 3 do 12 let.

Studenti a důchodci mají nárok na snížené vstupné po předložení platného průkazu.

 

Otevírací doba

 • květen: víkendy 9:00 - 16:00 hodin (hotel je v provozu)
 • červen: denně mimo pondělí 9:00 - 16:00 hodin
 • červenec - srpen: denně mimo pondělí 9:00 - 17:00 hodin
 • září: víkendy 9:00 - 16:00 hodin

Skupiny nad deset osob provázíme i mimo provozní dobu po předchozím objednání.

Zámek je otevřen i o státních svátcích.

květen: víkendy 9:00 - 16:00 hodin (hotel je v provozu)
 
červen: denně mimo pondělí 9:00 - 16:00 hodin
červenec - srpen: denně mimo pondělí 9:00 - 17:00 hodin
září: víkendy 9:00 - 16:00 hodin
Skupiny nad deset osob provázíme i mimo provozní dobu po předchozím objednání.
Zámek je otevřen i o státních svátcích.

 

Parkování

Parkování v obci, hotelovým hostům je k dispozici parkoviště v areálu zámku.

 

Kontakt

 www.zamekpotstejn.cz 

 

TIP NA VÝLET

Prohlídku zámku můžete spojit s krátkým výšlapem do přírodní rezervace Modlivý důl, asi 1,5 km od Potštejna, a dále s návštěvou zmiňovaného řemeslného minipivovaru, jehož součástí je stylová pivnice a letní prosluněná zahrádka. Ve zdejší nabídce piv najdete například polotmavý 12° ležák Maid, rovněž 12° Clock, 14° Twist a řadu dalších, včetně pivních limitovaných edic. Okusit můžete i lehké 8° pivo z německého sladu a chmele, které je ideálním osvěžením v teplých letních dnech, kdy více stupňová piva s oblibou rychle stoupají do hlavy.

zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.