/album/fotogalerie41/a29-jpg4/
/album/fotogalerie41/a27-jpg3/
/album/fotogalerie41/a31-jpg1/
/album/fotogalerie41/a28-jpg3/

Poloha na mapě

Neratov

Pohraniční malebná ves Neratov v údolí Divoké Orlice zažila již mnoho dějinných událostí. Poprvé je připomínaná již v 16. století, kdy se zde čile dařilo sklárenství.

obec Neratov

       

Kostelní tradice

Neratov leží v nadmořské výšce 635 metrů. Vřele doporučujeme návštěvu tohoto pozoruhodného místa. Dříve se obec nazývala německy Bärnwald. Už v 16. století zde byl postaven dřevený kostelík. Postupem času a především v průběhu 17. století se zde rozmohla tradice neratovských náboženských poutí. Putovalo se k zázračné sošce Panny Marie. Vytryskl zde také léčivý pramen. Poutní místo Neratov bylo na světě. Dokonce zde vznikly i malé lázně. Bylo zde mnoho uzdravení a na srpnovou hlavní pouť přijíždělo každoročně tisíce poutníků. Proto se v roce 1723 začal stavět nový chrám pravděpodobně podle návrhů architekta G. B. Alliprandiho. Je velmi netradičně koncipován a díky tomu vznikla velmi působivá kompozice stavby, která se vypíná nad údolím Divoké Orlice. Po druhé světové válce nabraly události zcela jiný spád. Kostel vyhořel a byl určen k zániku. Měl být dokonce zbourán, ale naštěstí se tak nestalo. Až s uvolněním politických poměrů po roce 1989 se dostalo kostelu postupné obnovy a dnes se opět skví ve své nezapomenutelné kráse. Konají se zde také poutě a četné kulturní akce.

 

Vzrůst turismu

Přes Neratov vedla kdysi také známá stezka, po které se putovalo do Kladska. Vísku poznamenali také dějinné události 20. století a vysídlení německého obyvatelstva. Ves byla kompletně určená k zániku. Dnes se však opět probouzí k čilému životu a kulturnímu ruchu. V obci najdete řadu možností ubytování i stravování.

 

Prohlédněte si chráněné dílny

    Srdcem Neratova jsou bezsporu činy zdravotně postižených lidí. Pokud tedy sem zavítáte, doporučujeme navštivit místní chráněné dílny, můžete zde zakoukoupit řadu výrobků. Malované hliněné hrníčky nebo krásné pletené košíky několika druhů a tkalcovské výroby v podobě polštářů a textilních hraček. Ať už tedy si koupíte jakýkoliv výrobek či  přispějete finačním obnosem, podpoříte tak zejména obnovu poničeného kostela.

 

Kultura

Nudit se tu rozhodně nebudete, výlety můžete spojit s kulturními akcemi z celoročního programu. Samozřejmě v zimě můžete vyrazit na běžky nebo sjezdovky, v létě máte k dispozici širokou škálu pěších tras a cyklostezek k prožití skvělé dovolené v Neratově.

 

Občerstvení

Během návštěvy Neratova se můžete stravovat ve společné jídelně chráněné dílny Kuchyň, která nabízí celodenní stravování.

K dispozici Vám je také restaurace Neratovská hospoda.

 

Kontakt

Bartošovice v Orl.h. 84, 517 61 Rokytnice v Orl.h.

Tel.: +420 494 599 157 / Mobil: +420 731 604 122

E-mail: sdruzeni@neratov.cz

 

Tip na výlet

Toužíte-li po vyhlídech, vyjdete se modrou stezkou z Neratova na hřeben Orlikckých hor. Po dvou kilometrech se můžete rozhlednout po okolí z vyhlídky Vysoký Kořen. Pokud byste chtěli pokračovat dál, dojdete k rozcestí, kde můžete uhnout na žlutou stezku a vydat se tak za malebnými vesničkami pohraničí. Modrá stezka vás zavede k opevnění Hanička, odkud můžete pokračovat dále do hor.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.