Fotogalerie

/album/fotogalerie243/a12459614-jpg/
/album/fotogalerie243/a92709007-jpg/
/album/fotogalerie243/a26570313-jpg/
/album/fotogalerie243/a52705073-jpg/
/album/fotogalerie243/a64117496-jpg/
/album/fotogalerie243/a92709178-jpg/

Poloha na mapě

Z Litic do Orlického Záhoří

Oprašte horské kolo a vyražte na trasu z Litic do Orlického záhoří. Na trase vás budou čekat těžké úseky jen pro zdatné cyklisty.

Z Litic do Orlického Záhoří

     

Podhůří Orlických hor

Tato trasa, která prochází převážně podhůřím Orlických hor, je vhodná pro zdatnější cyklisty. Povrch cesty vede po asfaltových silnicích i polních cestách a úsek Pekelec – Peklo je sjízdný pouze pro horská kola. Vyjíždíte z Litic a zamíříte přes vesnici Bohousová, kudy prochází železniční trať Týniště nad Orlicí – Letohrad, do Záchlumí. Na západní straně se tyčí známý kopec Chlum. Odtud pokračujte do Rybné nad Zdobnicí, která je známá svou obrazárnou. Cesta z Rybné nad Zdobnicí míří do osady Pekelec a obce Peklo. Další místo, táhlá obec Slatina nad Zdobnicí, se svým okrajem dotýká přírodní rezervace. Ze Slatiny pokračujte na Pěčín, odkud budete mít vyhlídku na mírně zvlněný hřbet pohraničních hor. Cesta vás vede přes Říčky v Orlických horách, kde můžete obdivovat roubené horské chalupy, na rozcestí Mezivrší, které se nachází mezi Komářím vrchem a horou Mezivrší. Poslední úsek cesty směřuje do Orlického Záhoří, kde u místního kostela je cíl naší cesty.

 

Popis trasy

Litice – Bohousová – Záchlumí – Rybná nad Zdobnicí – Pekelec – Slatina nad Zdobnicí – Pěčín  – Říčky v Orlických horách – Orlické Záhoří.

 

Náročnost a délka trasy

Trasa je 39 km dlouhá a je vysoce náročná.

 

Občerstvení

Po 27 km se můžete zastavit a nabrat síly v Říčkách nad Orlicí v restaurantu Skirest.

 

Cesta zpět

Zpátky se dostanate po šedé lince cykloautobusů. Vystoupíte v obci Slatina nad Orlicí a dojedete do Litic na kole.

 

Tip na výlet

Po 5 km dorazíte do Rybné nad Orlicí, kde je známá obrazárna. Sbírka představuje díla známých malířů z počátku 20. století. Nejvíce je tu zastoupen místní rodák malíř Oldřich Hlavsa. Na jeho počest byla dne 27. 6. 1986 stávající obrazárna rozšířena o „Hlavsovu síň“. Svými díly se zde představují: Antonín Slavíček, Jan Slavíček, Vincenc Beneš, Bořivoj Žufan a mnoho dalších.

 

            Z Litic do Orlického Záhoří 

Zdroj: Mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.