Zemská brána

Tato stezka vás provede rezervací Zemská brána a odhalí vám jak kouzlo zdejší přírody tak i několik kulturních a technických památek.

     

Zdroj: panoramio.com

Podél Divoké Orlice

Třetí naučná stezka je obousměrná trasa dlouhá 5,2 kilometrů. Začátek je u kamenného mostu v Bartošovicích v Orlických horách. Pokračujete k Pašerácké lávce. Tady přejdete na druhou stranu Divoké Orlice. Dále půjdete kolem Ledříčkovi skály až do Klášterce nad Orlicí.

 

Popis trasy

Kamenný most v Bartošovicích - Pašerácká lávka - Ledříčkova skála - Klášterec nad Orlicí

 

Zastavení

Na trase vás čeká celkem 22 informačních panelů, které jsou na trase rozmítěny pouze v letní sezóně od května do října.

 

Chráněná krajinná oblast Orlické hory - Přírodní rezervace Zemská brána - Most na Divoké Orlici - Geomorfologie Zemské brány - Květena Zemské brány - Pašerácká lávka - Lusthaus - Historický vývoj skladby lesa - Lesní ptactvo - Klasifikace lesních porostů - Ryby Divoké Orlice - Objekt lehkého opevnění - Obnovní prvky - Pohraniční opevnění ČSR - Pobřežní vegetace - Divoká Orlice - Ledříčkova skála - Savci lesních porostů - Zvířena Divoké Orlice - Přírodní rezervace Zemská brána - Ochrana stromové zeleně - Chráněná krajinná oblast Orlické hory

 

Celková délka

Stezka je dlouhá 5,2 km.

 

Občerstvení

Na trase bohužel není žádné občerstvení, proto si nezapomeňte vzít na cestu nějakou svačinku.

 

Cesta zpět

Do Bartošovic se můžete vrátit po svých stejnou cestou nebo se svézt turistickým autobusem, který jezdí po modré lince.

 

Tip na výlet

Trasa vede přes Pašeráckou lávku, která byla původně postavena vrchností pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v nočních hodinách však začala být využívána k paši různého zboží. Na kladské straně stával dřevěný mlýn, který prý sloužil jako prodejna pašovaného zboží i úkryt pro pašeráky, kteří touto cestou pašovali zboží po staletí. Zlatý čas pašování skončil po první světové válce.

 

Mapa Zemská brána

Zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.