Fotogalerie

/album/fotogalerie228/bunkr-jpg3/
/album/fotogalerie228/jiraskova-cesta-jpg/
/album/fotogalerie228/tvrz-hanicka-jpg2/
/album/fotogalerie228/divoka-orlice-jpg4/
/album/fotogalerie228/peticesti-jpg1/
/album/fotogalerie228/jiraskova-hrebenovka-jpg1/

Poloha na mapě

Jiráskova hřebenová cesta

Trasa dlouhá 170 km vás provede krásným krajem Orlických hor, o kterém psal Alois Jirásek ve svých dílech. Také proto byla věnována právě jemu.

     

Zdroj: panoramio.com

Orlickohorská magistrála

Jiráskova hřebenová cesta neboli také Cesta Aloise Jiráska je hlavní dálkovou hřebenovou cestou Orlických hor, jejíž celková délka činí 170 kilometrů. Začíná v Broumově a pokračuje přes Hronov, Náchod, údolí Metuje do Orlických hor k Novému Hrádku. Dále putuje přes Šerlich a Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli, Anenský vrch, tvrz Hanička až k Zemské bráně a Čiháku do Mladkova, přes Suchý vrch a pak až do Litomyšle. Cesta spojuje ty nejkrásnější partie a atraktivity Orlických hor. Vyznačena byla v roce 1921.

 

Popis trasy

Broumov - Hronov - Náchod - údolí Metuje - Nový Hrádek - Šerlich - Velká Deštná - Kunštátská kaple - Anenský vrch - tvrz Hanička - Zemská brána - Čihák - Mladkov - Suchý vrch - Litomyšl

 

Celková dálka

Trasa měří celkem 170 km.

 

Občerstvení

Na trase narazíte na mnoho možností, kde se můžete občerstvit a odpočinout si. Např. po 22 km dorazíte do Hronova, kde se můžete zastavit ma prohlídku rodného domu Aloise Jiráska a najíst se třeba v restauraci a kavárně Radnice. Po 31 km v Náchodě si opět můžete vybrat z více možností, jednou z nich je občerstvení U pěti koček. Další občerstvení je možné v obci Nový Hrádek po 43 km v restauraci Na Kovárně, kterou najdete přímo na náměstí. Po 59 km vás čeká občerstvení na Šerlichu v Masarykově chatě. Na pěticestí, kam dorazíte po 70 km, se můžete najíst v bufetu Jetík. Na 90 km si můžete odpočinout v turictické chatě Čihák. Po 107 km vás čeká Komářova chata na Suchém vrchu. V Jablonném nad Orlicí se najíte v restauraci U Dubu a to po 115 km. A po 150 km v České Třebové si odpočinete např. v restauraci Koruna.

 

Tip na výlet

Po cestě je mnoho zajmavostí a památek. Např. nedaleko města Česká Třebová můžete navštívit pravěkou osadu Křivolík. Je to unikátní muzeum pod širým nebem, kde je možné se seznámit s jednotlivými úseky dějin lidstva a navíc si na vlastní kůži vyzkoušet, jak naši předci žili.

 

Mapa Jiráskova horská trasa

Zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.