Fotogalerie

/album/fotogalerie222/zastavka-jpg/
/album/fotogalerie222/divoka-orlice-jpg1/
/album/fotogalerie222/cesta-jpg1/
/album/fotogalerie222/klasterec-nad-orlici-jpg1/
/album/fotogalerie222/chalupa-jpg/
/album/fotogalerie222/pastviny-jpg2/

Poloha na mapě

Zemská brána - Orlické hory

Na běžkažské trase Zemská brána projedete stejnojmennou přírodní rezervací v Orlických horách a poznáte tento okouzlující přírodní výtvor.

Zemská brána

     

Zdroj: panoramio.com

Podél Divoké Orlice

Z Mladkova se vydáme po Jiráskově červené hřebenovce za stoupání až k obci Petrovičky a ke Kašparově chatě. Odtud dále po červené do obce České Petrovice a opět výstupem na Čihák. Od chaty Na Čiháku dále po červené k Orlické chatě, poté zpět na Čihák a po modré k Zemské bráně a odtud po modré údolím Divoké Orlice až do Klášterce nad Orlicí a do Pastvin sjezdem až dále do obce Nekoř (budete kopírovat přehradu).

 

Popis trasy I

Mladkov – Petrovičky – Kašparova chata – České Petrovice – Čihák – Orlická chata - Zemská brána.

 

Popis trasy II

Mladkov – Petrovičky – Kašparova chata – České Petrovice – Čihák – Orlická chata - Zemská brána - Pastviny - Nekoř

 

Náročnost

Obě trasy jsou středně náročné.

 

Celková délka

Trasa I: 6 km

Trasa II: 16 km

 

Občerstvení

Pokud vás po cestě přepadne hlad můžete se posilnit hned po 1 km na Chatě Petrovičky, další občerstvení na vás čeká o 3 km dále na Kašparově chatě. Po ujetí celkově 6 km je pohoštění v Českých Petrovicích na Horské Chatě na Rozcestí. Na 8 km trasy je vám k dispozici chata Na Čiháku. Dalším místem, kde můžete nabrat síly, je Orlická chata "U Rampušáka". Pokud zde svůj výlet neukončíte a pojedete dál, při projížděním Klášterce nad Orlicí se zastavte např. v penzionu U Kalášků, tady už máte za sebou 14 km. V Pastvinách, které jsou o 2 km dále se můžete zahřát např. v restauraci U Vleku.

 

Cesta zpátky

První trasu končíte u Zemské brány. Odtud můžete jet skibusem nebo zpět na běžkách po stejné trase.

Při výběru druhé trasy dojedete až do Nekoře. Tady nastoupíte na autobus a pojedete do Pastvin a následně do Mladkova, nebo opět autobusem do Jablonné a odtud vlakem do Mladkova.

 

Tip na výlet

Po 8 km se dostanete k přírodní rezervaci Zemská brána. Zde si všiměte hlavně skalnatého úseku Divoké Orlice protínající pod osadou Čihák napříč snížený hřbet Orlických hor. Řeka zde vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech. Pak jsou tu také zajímavosti jako je Pašerácká lávka nebo Ledříčkova skála, ke které se váže legenda o zbojníkovi.

Mapa Zemská brána

Zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.