Fotogalerie

/album/fotogalerie194/serlich-jpg/
/album/fotogalerie194/pod-velkou-destnou-jpg/
/album/fotogalerie194/pohled-na-trckov-jpg/
/album/fotogalerie194/kunstatska-kaple-jpg/
/album/fotogalerie194/obydleny-bunkr-jpg/
/album/fotogalerie194/a63954560-jpg1/

Poloha na mapě

Z Deštné do Rokytnice - Deštné v Orlických horách

Běžkařská stezka z Deštné do Rokytnice je 27 km dlouhá, pro náročné lyžaře jako dělaná - náročné výstupy, sjezdy i přejezdy.

Z Deštné do Rokytnice

     

Foto: panoramio.com

Na nejvyšší vrchol Orlických hor

Trasa začíná v Deštné v Orlických horách – Zákoutí, kde je východiště tras a také zastávka autobusových linek a také dostatečná nabídka ubytování v Deštné. Odtud budete již stoupat po žluté turistické značce údolím Bělé až na Masarykovu chatu na Šerlichu do výšky 1020 m. Od Masarykovy chaty se napojíte na červenou Jiráskovu hřebenovku, sjedete na parkoviště pod chatu a po krátkém stoupání budete objíždět vrchol Malé Deštné (1090 m). Po té pokračujete po hřebeni k nejvyššímu vrcholu Orlických hor Velké Deštné za stálého stoupání až do výšky 1116 m. 

 

Pěchotní sruby - mlčenliví strážci

Mírně zvlněným terénem dojedete k úpatí Větrníku, odtud pak sestupujete do sedla Čertova dolu a opět mírně stoupáte na Střední vrch a po mírném klesání opět vystoupáte na vrch Tetřevec (1043 m). Pokračujete mírně zvlněným terénem stále po Jiráskově červené hřebenovce až ke Kunštátské kapli, stejným terénem na Pěticestí a dále na Komáří vrch (992 m) a Anenský vrch (992 m). Od Komářího vrchu se Vám naskytne hezký pohled na typické siluety Orlických hor – jejich mlčenlivé strážce – pěchotní sruby.

 

Vítejte v Rokytnici

Za Anenským vrchem je rozcestí, kde opustíte červenou značku a vydáme se po modré značce dolů z hřebenových partií. Nyní se nacházíte ve výšce zhruba 1000 metrů nad mořem, od této chvíle však již budete jen klesat dolů. Lesní cestou a pak údolím potoka Rokytenky sjedete k osadě Horní Rokytnice, kde přetnete silničku do Bartošovic a přes Polův kopec stále po modré značce dojedete až do Rokytnice.

 

Popis trati

Deštné Zákoutí - Masarykova chata - Šerlišské sedlo parkoviště - Malá Deštná - Velká Deštná - sedlo Čertova dolu - Střední vrch - Tetřevec - Kunštátská kaple - Pěticestí - Komáří vrch - Anenský vrch - pěchotní sruby - Horní Rokytnice - Rokytnice v Orlických horách.

 

Náročnost

Jen pro zdatné lyžaře, náročné výstupy, sjezdy i přejezdy.

 

Celková délka

Trasa měří 27 km.

 

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Masarykově chatě, na kterou narazíte asi po 9 km.

 

Cesta zpět

Zpátky z Rokytnice do Deštné se dostanete autobusem.

 

Tip na výlet

Po cestě pod Komářím vrchem si můžete prohlédnout bunkr Průsek, na který narazíte asi na 26 km. Pokud vás pohraniční opevnění zaujalo, nezapomeňte navštívit dělostřeleckou pevnost Haničku.

 

  

Zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.