Oblasti Orlických hor

Tento malebný kraj můžeme rozdělit na dvě oblasti s centrem horském středisku Deštné v Orlických horách. Oblast od Olešnice k Deštné je pomyslnou branou do Orlických hor plnou romantických zákoutí. Pásmo táhnoucí se od Deštné k Rokytnici pak představuje pravé Orlické hory s polozapomenutými vesničkami a hlubokými lesy.

Západní část: Od Olešnice k Deštné

V Olešnici, která je jakýmsi vstupem do Orlických hor, doporučujeme navštívit unikátní Utzův mechanický betlém. Vesničky v okolí jsou jedinečné svou horskou architekturou, typickými příklady jsou Ohnišov, Sněžné či Bačetín, všechny je můžete projít nebo projet na kole až k Deštné. Během takového výletu jistě oceníte místní hospůdky s domácí kuchyní a dobrým pivem. Z Deštné se pak můžete vypravit až na horský hřeben s oblíbenou turistickou Masarykovou chatou nebo na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou.

 

V zimě pak kroky všech lyžařů směřují do zdejších horských ski areálů, jakými jsou Deštné nebo Olešnice, které nabízí kvalitní služby a lyžování téměř bez front. Také kvalitní a dobře upravené běžecké trasy jsou v oblasti oblíbenou destinací turistů v zimě.

 

Co nabízí polská strana?

Na polské straně Orlických hor je také množství atraktivních turistických cílů. K nejnavštěvovanějším místům patří malebné lázně Kudowa Zdroj, Duszniky Zdroj nebo Polanica Zdroj. Nesmíme zapomenout ani na velmi oblíbené polské poutní místo Wambeřice s barokní areálem a město Kladsko s mohutnou pevností Klodzko či horské středisko Zieleniec.

Zajímavá místa v podhůří

Když již budete unaveni z hor, sejděte do podhůří, kde leží krásné městečko Dobruška, které je dějištěm slavného Jiráskova románu F. L. Věk, podle kterého byl natočen neméně slavný seriál. Naleznete zde v Novohradské uličce také rodný domek F. V. Heka. Navštivte také Nové Město nad Metují, v jehož centru, v rohu náměstí stojí známý zámek. Projít si zde můžete zámecké interiéry, půdu i zámeckou zahradu, kde jsou patrné stopy působení slavného architekta Dušana Jurkoviče.

Doporučené ubytování v západní části Orlických hor

Hotel Praha Deštné

Penzion Sokolí hnízdo

Chalupa Šedý Vlk

Hotel Vyhlídka

Cena od: 500 Kč Cena od: 267 Kč Cena od: 300 Kč Cena od: 600 Kč

 

Východní část: Od Děštné k Rokytnici

Tato horská oblast leží v té nejhezčí části Orlických hor. Čekají zde na Vás známá letoviska zimní i letní turistiky jako je Deštné, Říčky nebo Zdobnice. Pokud dáváte přednost tichu a klidu doporučujeme Vám k návštěvě i delšímu pobytu malé romantické osady a vísky jakými jsou například Bedřichovka, Orlické Záhoří, Neratov, Bartošovice, Pěčín či Slatina nad Zdobnicí. V létě zde najdete dostatek pěších tras a cyklostezek, v zimě se pak krajina zahalí do bílého sněhového hávu a všichni milovníci zimních radovánek vytáhnou sjezdové lyže a běžky. Zdejší lyžařské areály nabízejí kvalitu a komfort bez čekacích dob u vleků za nízké ceny. Zkrátka nepřijdou ani běžkaři. K dispozici mají náročné i pohodové trasy, které vedou jak po hřebenech, tak i horských vesničkách.

 

Historické památky

Milovníky památek by jistě měli navštívit vojenské pohraniční opevnění, jehož součástí je dělostřelecká pevnost Hanička. Z církevních památek jmenujme například horský kostelík v Liberku, jedinečný poutní kostel v Neratově se skleněnou střechou nebo Kunštátskou kapli. V podhůří pak navštivte městečko Vamberk proslulé krajkářstvím, ves Helvíkovice s rodným domkem Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu, nebo obec Kunvald, kde byla založena Jednota Bratrská a kde pobýval i sám Jan Amos Komenský.

 

Kde se můžete ubytovat?

V Orlických horách můžete strávit prodloužený víkend a nebo celou dovolenou. Vždy zde najdete širokou nabídku ubytování, ze které si jistě vyberete. Ubytovat se můžete útulných chalupách, rodinných penzionech či horských hotýlcích a pro náročné tu jsou i moderní hotely s wellness.

Doporučené ubytování ve východní části Orlických hor

Hotel Praha Deštné

Penzion Sokolí hnízdo

Chalupa Šedý Vlk

Hotel Vyhlídka

Cena od: 500 Kč Cena od: 267 Kč Cena od: 300 Kč Cena od: 600 Kč

 

Podívejte se na krajinu Orlických hor

/album/fotogalerie127/velka-destna-2-jpg1/
/album/fotogalerie127/zachmurene-orlicke-hory-jpg1/
/album/fotogalerie127/kostel-u-destne-v-orlickych-horach-jpg2/
/album/fotogalerie127/zamek-nove-mesto-nad-metuji-jpg2/
/album/fotogalerie127/kostel-v-dobrusce-jpg1/
/album/fotogalerie127/u-serlisskyho-mlyna-jpg1/
/album/fotogalerie127/polske-orlicke-hory-jpg1/

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.