Fotogalerie

/album/fotogalerie30/a26-jpg2/
/album/fotogalerie30/a28-jpg2/
/album/fotogalerie30/a29-jpg3/
/album/fotogalerie30/a31-jpg/
/album/fotogalerie30/a30-jpg1/
/album/fotogalerie30/a27-jpg2/

Poloha na mapě

Skuhrov nad Bělou

Vesničku Skuhrov nad Bělou budete hledat v romantickém údolí potoka Bělá. Najdete tu krásnou lidovou architekturu a budete obdivovat udržované roubené chalupy.

Skuhrov nad Bělou

       

Zdroj: panoramio.com

Hrad Skuhrov

Obec leží severně od Rychnova nad Kněžnou. Známá je již ve 13. století. Na návrší nad obcí jsou ještě v terénu dodnes patrné stopy po hradu Skuhrov. Zde ve středověku žil praotec slavného rodu pánů z Dobrušky – Muttin. Avšak již v 16. století byl hrad pustý a chátral. Dnes na místě hradu stojí dřevěná rozhledna se zajímavými výhledy a u hradního příkopu je postavena dřevěná socha bývalého skuhrovského pána.  Byla odhalena v roce 2006 při Mutinových slavnostech. Tyto oslavy se konají každoročně v srpnu. Dole pod rozhlednou najdete parkoviště. Je zde bohatá tradice slévárenského průmyslu, která sahá až do 19. století. Proslula zejména Růženina huť. Je to jedna z mála dochovaných hutí z tohoto období. Dřevěným uhlím se zde od roku 1817 tavila železná ruda, která se kutala v Dobrém a Lukavici. První vysoká pec byla postavena v roce 1792. 

 

Co musíte vidět

Pozoruhodný je ku příkladu bývalý hostinec – pěkná ukázka zděné horské architektury a také pozdně barokní most přes Bělou z 18. století. Další památkou obce je barokní kostel sv. Jakuba. Dnes slouží obec k příjemné rekreaci v srdci Orlických hor a na dosah všech turistických atraktivit. Milovníci  stromů mohou obdivovat skvostnou Skuhrovskou památnou lípu, která prý byla zasazena na památku zrušení roboty v roce 1848. V obci najdete zázemí pro turisty a návštěvníky včetně ubytování. Obcí protíná cyklostezka a pěší turistické trasy. Obec  můžete navštívit v létě i v zimě a určitě nebudete zklamáni.

 

Občerstvení

Nemusíte se bát, že budete trpět hlady. Jsou zde dvě prodejny potravin a restaurace U Kouřmů. 
 
Kontakt

517 03 Skuhrov nad Bělou                                          

tel.: 494 598 248 , OÚ/fax 494 598 144
e-mail: info.skuhrov@seznam.cz

 

Tip na výlet

Využijte krásné přírody a udělejte si celodenní vyjížďku na kole na trase ze Skuhrova nad Bělou přes Velkou Deštnou. Jedná se o středně náročnou trasu dlouhou 59 km, která vás provede Orlickými horami. O trase Ze Skuhrova nad Bělou přes Velkou Deštnou.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.