Fotogalerie

/album/fotogalerie24/a95-jpg/
/album/fotogalerie24/a97-jpg1/
/album/fotogalerie24/a98-jpg/
/album/fotogalerie24/a99-jpg/
/album/fotogalerie24/a96-jpg/

Poloha na mapě

Rokytnice v Orlických horách

Území města leží v povodí říčky Rokytenka na okraji Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Patří k významným střediskům letní i zimní rekreace.

Rokytnice v Orlických horách

Zdroj: panoramio.com

Brána Orlických hor

Rokytnice je hlavní branou do Orlických hor. Rokytnice v Orlických horách leží 13 km východně od Rychnova nad Kněžnou. Dnes se město živí především z turistického ruchu a proto služby ubytovací zařízení v Rokytnici v Orlických horách jsou na dobré úrovni. Dříve byla chudou uhlířskou osadou. Na městečko byla povýšena až v 16. století. Městečko bylo dlouho v izolaci. Vždyť železnice se zde stavěla až v letech 1905 – 1906. Dnes vede železniční trať z Doudleb nad Orlicí romantickým zalesněným údolím. Cesta vlakem je dlouhá téměř 20 kilometrů a patří mezi krásné turistické zážitky z Orlických hor. Ve 20. století zde bylo německé pohraniční pásmo a později zajatecký tábor.

 

Jak dostala Rokytnice své jméno?

Prý podle zdejšího potoku jménem Rokytenka. Svého času v něm bylo mnoho pstruhů, které se stali součástí dobré krmě panovníků. Císař Ferdinand III. dokonce nakázal potok obřadně zamykat a klíč ukládat na zámku v Žamberku. Rokytnice má ve znamení medvěda na lípě. K znaku se váže zajímavá historka. To bylo ještě v době, kdy se potulovalo v okolních lesích plno medvědů. Jeden z nich se dokonce vydal na špacír až na rokytnickou náves. Když ho uviděl ponocný, udělal po městečku poplach. Medvěd se leknul a ve strachu vylezl na vysokou lípu. Nutno dodat, že mu to nebylo nic platné. Místní muži ho stejně zabili pomocí ostrého kopí. Tak si dnes onoho nešťastníka připomínáme alespoň ve znaku města Rokytnice v Orlických horách.

 

Co si prohlédnout

Centru obce dominuje zámek, který je však ve špatném technickém i stavebném stavu. Jedná se o renesanční stavbu s arkádami a barokní úpravou. Na náměstí najdete několik hezkých staveb lidové orlické architektury – přízemní dřevěné městské domy s podloubím nebo podsíní z počátku 18. století. Všude po městečku najdete pěkné roubené chaloupky. Na náměstí můžete ještě objevit architektonicky zajímavou radnici a v rohu náměstí krásný barokní kostel Všech svatých ze 17. století. Kostel postupem času chátral, avšak nyní se opět skví ve své původní kráse. Zásluhu na to mají především příspěvky a dary donátorů z Čech, Německa a Polska, díky kterým kostel nepodlehl zkáze. Dalším kostel v obci je zasvěcen Nejsvětější Trojici a byl původně protestantskou modlitebnou. V obci je také židovský hřbitov, který připomíná obyvatele zdejší židovské komunity, kteří tu žili v 18. století.

 

Kam vyrazit

V létě zde najdete množství cyklistických tras, turistických cest a dalších atraktivit. V každém ročním období zde najdete množství hotelů, penzionů, turistických chat a ubytování v soukromí. Za procházku určitě stojí příjemná alej lip, jasanů a jírovců. Milovníky přírody potěší jihovýchodně od města přírodní památka Údolí Záhorského potoka s bohatě rostoucí bledulí jarní. V zimním období je zde hojně navštěvovaný ski areál „Farák“. V okolí je též možnost vyjížděk na koních, využití tenisových a volejbalových kurtů či prohlídka dělostřelecké tvrze Hanička a další zajímavosti.

 

Občerstvení

Doplnit síly můžete v restauraci Formanka nebo třeba v penzionu Rampušák.
 
Kontakt

Město Rokytnice v Orlických horách     
náměstí Jindřicha Šimka  čp. 3
517 61 Rokytnice v Orlických horách
tel : +420 494379021
fax: +420 494379037

ID datové schránky: 2pnbr62
e-mail: podatelna@mu.rokytnice.cz

 

Tip na výlet

Nasedněte na kolo a vychutnejte si 27 km na čerstvém vzduchu v přírodě Orlických hor na trase z Rokytnice do Bartošovic. Trase je středně náročná. Více informací o trase Z Rokytnice do Bartošovic.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.