Fotogalerie

/album/fotogalerie29/a21-jpg5/
/album/fotogalerie29/a22-jpg4/
/album/fotogalerie29/a24-jpg2/
/album/fotogalerie29/a23-jpg3/

Poloha na mapě

Písečná 

Písečná je vesnice, která se nachází pod hradem Žampach a může se pyšnit oceněním Zelená stuha a Zlatou plaketou ze soutěže Entente Florale Europe 2005.

Písečná

       

Zdroj: panoramio.com

Malebné údolí

V podhůří Orlických hor, mezi obcemi Žamberk a Letohrad, v malebném údolí potoka od nepaměti zvaného Potočnice, se nachází starobylá vesnička Písečná. Obec si dodnes zachovala vesnický charakter s rozvolněnou zástavbou v kopcovité krajině , s rozsáhlou vzrostlou zelení, s několika rybníky, zachovanými starými chalupami i s většími statky, s mnoha romantickými zákoutími a s množstvím Božích muk, podtrhující jedinečnou atmosféru regionu.

 

Co dělat a kam vyrazit

Obec Písečná i celé její okolí je ideální pro cyklistické i pro pěší výlety. Vesnicí prochází několik turistických i cyklistických tras, připravuje se napojení obce do systému cyklostezek, spojující  zajímavé lokality Orlických hor. Pro technické fandy je zde otevřen vodní Mlýn čp.35 (zapsán v seznamu kulturních památek). V létě je největším magnetem místní vyhlášené koupaliště. V zimě obcí prochází rolbou upravená cca 10 km dlouhá běžkařská stopa, vedoucí od Ski areálu v sousedních Dlouhoňovicích.

 

Zelená stuha

Obec se v roce 2004 vůbec poprvé účastnila soutěže Vesnice roku a hned první rok byla oceněna Zelenou stuhou "za dlouhodobou koncepční péči o zeleň a životní prostředí v obci a jejím okolí" a jako vítězka nejprve krajského a později i celostátního kola se dostala (spolu s městem Litomyšl ) do finále soutěže Entente Florale Europe 2005. V této celoevropské soutěži, nejstarší a nejprestižnější svého druhu, se utkala s vybranými nejkrásnějšími obcemi z jedenácti evropských zemí a jako první české sídlo získala nejvyšší ocenění - Zlatou plaketu. Tento úspěch se dodnes (do roku 2009) nepodařilo zopakovat žádné jiné obci (ani městu) z České republiky. V roce 2006 vydal Obecní úřad výpravnou publikaci, kde je na 230 stranách zpracována historie a současnost Písečné. Nechybí množství historických i současných fotografií, a to jak v textu, tak i na CD příloze. Knihu si lze objednat i na dobírku.

 

Občerstvení

Na jídlo si můžete zajít do hospody Růženka.

 

Tip na výlet

Nedaleko v obci Žampach se nachází stejnojmenná zřícenina hradu. Neváhejte a udělejte si výlet na toto pověstmi opředené místo. Více informací o zřícenině hradu Žampach.

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.