/album/fotogalerie-olesnice-v-orlickych-horach-orlicke-hory/a72-jpg/
/album/fotogalerie-olesnice-v-orlickych-horach-orlicke-hory/a73-jpg/

Poloha na mapě

Olešnice v Orlických horách

Městečko Olešnice v Orlických horách obklopená přírodou je ideálním místem, kde strávit prázdniny.

Olešnice v Orlických horách

       

Zdroj: panoramio.com

Pozůstatky důlní činnosti

Obec Olešnice najdete na samé hranici s Polskem asi 11 km od Nového Města nad Metují. Již od 15. století tu bylo pěkně rušno, protože se zde těžila železná ruda. V roce 1607 byla rychle se rozrůstající osada povýšena na město. Ještě dnes v okolí obce naleznete pozůstatky důlní činnosti v podobě zbytků chodeb, štol a kutacích jam.  

 

Co si prohlédnout?

Olešnice se pyšní pěknou barokní radnicí, ve které si můžete prohlédnout expozici Betlémů. Na náměstí je pak pěkná kamenná kašna, dvě pískovcové sochy a dominantní stavbou je barokní kostel sv. Maří Magdalény. Pokud se vydáte cestou za kostelem, po krátké době narazíte na krásnou vyhlídku. Při dobré viditelnosti je výhled na polské Kladsko, Broumovské stěny, vrch Hejšovinu, Ostaš a Krkonoše. Milovníky roubenek potěší pár pěkných dochovaných chaloupek v obci i okolí. V 18. a 19. století pobývala v obci významná sochařská rodina Hartmanů. Najdete tu několik příjemných hospůdek a možnosti ubytování. Olešnice je příjemným místem pro ničím nerušený prázdninový či víkendový pobyt. 

 

Kam vyrazit

Obec je známým východištěm turistických i cyklistických tras do severní části Orlických hor. V zimě jsou k dispozici lyžařské sjezdovky i běžkařské trasy. V blízkosti obce roste památný strom jasan s úctyhodným obvodem kmene 550 cm.  Za obcí v lokalitě „Hořečky“ najdete přírodní rezervaci významné květeny – hořečku českého.

 

Občerstvení

Načerpat síly můžete v hotelu Závrší nebo v restauraci Na Koupališti.
 
Kontakty
tel. +420 516 410 400
e-mail: infocentrum@olesnice.cz

 

Tip na výlet

Odpočiňte si na středně náročné trase z Olešnice v Orlických horách do Dobrošova, která vás kromě pevnosti Dobrošov zavede ještě na zříceninu hradu Frymburk. Více informací o 30 km trase Z Olešnice do Dobrošova.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.