/album/fotogalerie64/a134-jpg/
/album/fotogalerie64/a135-jpg/
/album/fotogalerie64/a136-jpg1/
/album/fotogalerie64/a137-jpg/
/album/fotogalerie64/a138-jpg/

Poloha na mapě

Dobruška - F. L. Věk nebo F. L. Hek?

Městečko Dobruška najdete v kotlině pod Orlickými horami. Kromě překrásné přírody, která město obklopuje, zde najdete také několik kulturních zajímavostí.

Dobruška

       

Zdroj: panoramio.com

Centrum obrozeneckých buditelů

Už v době dávno minulé bylo velmi důležitým bodem na mapách. Vždyť také stálo na křižovatce starých obchodních cest. Město utrpělo několika ničivými požáry a také událostmi třicetileté a prusko – rakouské války. Na konci 18. století byla Dobruška významným centrem obrozeneckých buditelů, kteří se scházeli u dobrušského kupce F. L. Heka. To je právě náš známý hrdina ze zfilmovaného románu Aloise Jiráska F. L. Věk. 

 

Co v Dobrušce najdete?

V Dobrušce najdete také F. L. Hekovu rodnou chaloupku, která je zajímavou ukázkou lidové architektury Podorlicka, uvnitř pak shlédnete pěknou expozici. K dalším zajímavostem patří renesanční radnice na náměstí, nezapomeňte si prohlédnout také zdejší muzeum. Za obcí najdete hřbitov s renesančním kostelem sv. Ducha. Právě tento bělostný kostelík si zahrál v televizním seriálu F. L. Věk.

Občerstvení

Na oběd či večeři si můžete v Dobrušce dojít do restaurace U Zelingerů.
 
Kontakt
Kulturní a sportovní zařízení města Dobrušky
Informační centrum
nám. F. L. Věka 32
518 01  Dobruška
 
Tel.: 494 629 581
Mob: 724 965 051

 

Tip na výlet

Udělejte si procházku krásnou přírodou a navštivte poutní místo Studánka, které se nachází nedaleko Dobrušky. V roce 1699 tu podle pověsti došlo k zázračnému uzdravení slepého dobrušského sládka. Ke Studánce se dostanete po žluté turistické trase. 
 
Mapa Dobruška - Studánka
Zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.