Fotogalerie

/album/fotogalerie66/a144-jpg1/
/album/fotogalerie66/a142-jpg/
/album/fotogalerie66/a143-jpg/

Poloha na mapě

Bílý Újezd 

Pěkná vesnička s literární historií za zády je Bílý Újezd v Orlických horách, kam můžete vyrazit za Mančinkou z Babičky.

       

Zdroj: panoramio.com

Zaseknutá sekera

Obec Bílý Újezd najdete při hlavní silnici 7 kilometrů od Dobrušky na Solnici. Dominantou obce je především raně gotický kostel Proměnění Páně. Zdejší zvonice z druhé poloviny 13. století je věhlasná po celé republice zaseknutou sekerkou. Dnes už se neví, kdy a z jakých důvodů se tam dostala, traduje se však, že měla odehnat nepočestné lidi, šejdíře a loupežníky.Na hřbitově odpočívá Mančinka, postava z knížky Babička, dcera mlynáře „pana otce“. Ve vedlejší vesničce Masty je pak mlýn, do kterého se provdala.

 

Občerstvení

V Bílém Újezdě najdete příjemnou hospůdku Motorest U Sekyrky.

 

Tip na výlet

Navštivte obci Skuhrov nad Bělou, kde najdete rozhlednu. Dřevěná rozhledna se vypíná do výše asi deseti metrů a výhled umožňují tři vyhlídkové plošiny. Je odtud pěkný pohled na Skuhrov a kouzelné údolí řeky Bělé, těšit se můžete také z výhledu na panoramata Orlických hor.

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.