/album/a33/a5-jpg9/
/album/a33/a6-jpg9/
/album/a33/expozice-letadlem-1-v-jpg/
/album/a33/expozice-letadlem-2-v-jpg/
/album/a33/expozice-velorex-2-v-jpg/
/album/a33/expozice-vlak-2-v-jpg/

Poloha na mapě

Městské muzeum Česká Třebová

Muzeum v České Třebové patří k nejstarším v regionu. Prezentuje čtyři stálé expozice nazvané v souladu s jejich obsahem a zaměřením: Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí.

     

O českotřebovském muzeu

Expozice věnovaná historii železnici návštěvníkům představuje fenomén tohoto druhu cestování od poloviny 19. století s důrazem na období první československé republiky. Jejím prostřednictvím nahlédnete do historie železnice dob habsburské monarchie, pohledem obyčejné cestujícího se seznámíte s železnicí dvacátých let minulého století a protože jste v České Třebové, která je významným dopravním uzlem, dozvíte se podrobnosti o proměnách zdejšího nádraží. Jeho podobu vám přiblíží detailní model s pohyblivými vlakovými soupravami, vybavená výdejna jízdenek a přitažlivou součástí expozice je část vagonu osobního vlaku ze čtyřicátých let 20. století, který můžete navštívit, posedět a navíc i shlédnout dokumentární filmy věnované železniční tematice. 

Do České Třebové Velorexem aneb vozítko, které když bourá, tak leští…

Expozice zaměřená na zrod a vývoj vozítka Velorex (pův. OS-KAR), které dříve běžně brázdilo silnice, vám představí ucelenou řadu těchto populárních tříkolek od prototypu, přes Velorex 16/250, 16/175, 16/350 až po model 435-O. Spatříte i zajímavý čtyřkolový prototyp vozítka, Super-laminát. Mnoho zajímavých informací se dozvíte v infokiosku, kde jsou k dispozici doprovodné fotografie a texty. Děti, které znají Velorex jen z vyprávění, mohou usednout do reálného modelu, zblízka si jej prohlédnout a seznámit se s ním. Expozice rovněž sleduje osud bratrů Stránských, Františka a Mojmíra, kteří byli konstruktéry tohoto dopravního prostředku nezaměnitelného exteriéru. Shlédnout můžete i amatérské filmové záběry z pohřbu Františka, kterého v roce 1954 připravila o život těžká havárie jeho vozítka.

 

Do České Třebové letadlem

Tato „okřídlená“ expozice návštěvníky seznamuje s životem a dílem akademického sochaře a zároveň vynálezce létajících strojů, Františka Formánka. V muzeu je umístěn jeho pražský ateliér v přibližné podobě, kterou míval za dob po Formánkových studiích, kdy se začínal věnovat problematice bezmotorového létání. Expozici doplňuje několik modelů ze sbírky Národního technického muzea.

 

Do České Třebové lodí

Expozice věnovaná lodní dopravě a zamýšlenému projektu, jehož realizace by se bývala výrazně dotkla města, je trochu překvapivá. Ve skutečnost by se plány proměnily za předpokladu, že by se uskutečnil projekt Dunaj – Odra – Labe, znamenající propojení těchto tří velkých řek a s tím související vznik vodních děl. A tak se můžete seznámit s problematikou projektu předkládajícího myšlenku na vytvoření vodního kanálu v jejím historickém vývoji a dozvědět se, kudy měla být voda vedena a jak by změnila tvář města a okolní krajiny.

A něco navíc

Muzeum zajišťuje navíc provoz expozice v památkově chráněném objektu chaloupky Maxe Švabinského v Kozlově, a komentované prohlídky rotundy sv. Kateřiny v České Třebové. Kromě stálých expozic muzeum pořádá i různé krátkodobé výstavy.

 

Přístupnost

Česká Třebová leží v trojúhelníku mezi Ústím nad Orlicí, Litomyšlí a Lanškrounem. Městské muzeu se nachází v centru města nedaleko Starého náměstí.

 

Občerstvení

V České Třebové na Starém náměstí v restauraci Club 13, pizzerie BELLA s nekuřáckou kavárnou v ul. Na Splavě, za městem v restauraci chaty M. Švabinského.

 

Vstupné        

                                  Muzejní expozice                           Aktuální výstavy

Plné                                    40,- Kč                                               20,- Kč

Snížené                               30,- Kč                                               10,- Kč

Rodinné vstupné                  90,- Kč                                               30,- Kč

Děti do 6 let                        zdarma                                             zdarma

 

Provozní doba

Denně mimo pondělí 8.00 – 18.00 hod. Délka prohlídky 90 minut.

 

Parkování

U muzea na Starém náměstí. Další nejbližší další parkoviště v ul. Nádraží.


Kontakt

Městské muzeum Česká Třebová, ul. Klácelova 11, tel.: +420 465 322 634, www.mmct.cz

 

TIP NA VÝLET

Z České Třebové se po červené značce vydejte pod Kozlovský kopec do nedaleké vísky Kozlov. Na kopci se vypíná ocelová rozhledna s točitým schodištěm, ze které uvidíte Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky a Kralický Sněžník. Od rozhledny pokračujte po červené značce kolem turistické chaty Maxe Švabinského k rozcestí pod Kozlovským kopcem, opusťte červenou značku a dejte se po žluté do Kozlova, kde uvidíte dřevěnou kapli Panny Marie se šindelovou střechou. Stále po žluté pokračujte dál až k odbočce k chaloupce Maxe Švabinského s expozicí věnovanou Švabinskému a rodině Vejrychových. Interiér krásné stylové chaloupky ukrývá řadu obrazů a původní mobiliář. Přístupna je v červnu – srpnu denně mimo pondělí, v září a říjnu ji můžete navštívit pouze o víkendech a svátcích. Cesta jedním směrem je dlouhá asi 5,5 km.

zdroj: www.mapy.cz

     

Vyhledávání

Kontakt

Region Orlické hory Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění

 

Doporučujeme

Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.